Reklamace drahého telefonu - Alza.cz

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
jsem Váš předplatitel a chtěla bych od Vás poradit s mojí situací (a zároveň je to i "dobrý" příběh do časopisu)...:

Můj táta si u Alzy koupil drahý mobil asi za 14.000,- Kč na firmu, kvůli funkcím, které měl. Po chvíli se začal sám vypínat, tak můj táta zašel do prodejny na Holešovicích a vyreklamoval ho. Za měsíc si ho šel vyzvednout opravený, chvíli šel, ale po nějaké době se objevily další závady – špatná baterie (mobil se vypínal asi po půl hodině používání), špatný displej (z ničeho nic se tam objevily nějaké čáry a nebylo to čitelné) a nová doručená sms zpráva se objevila uprostřed seznamu zpráv, takže nikdo nevěděl, že přišla – a to to byla velmi důležitá zpráva pro firmu!
Táta ztratil trpělivost ztrácet čas jezdit z centra na Holešovice a smlouvat s nimi, tak jsem tam šla já, abychom neprodělali peníze. Jela jsem tedy do Alzy a řekla, že to chci znovu reklamovat. Řekli mi, že tento produkt je koupen na firmu a musím ho tedy poslat na reklamaci do autorizovaného servisu. Odvětila jsem, že to tady táta už jednou reklamoval, tak proč bych měla něco někam posílat, když před tím táta nemusel. Navíc jsem si to koupila od Alzy a u Alzy to taky budu reklamovat. Na to mi odpověděli, že jejich reklamačním řádu byla provedena nějaká změna, a že se to má posílat na autorizovaný servis a že to mám poslat na DOBÍRKU poštou.

(Na poště byli namyšlení a nepříjemní, a když jsem chtěla poradit, co kam mám doplnit, dali mě posadit, že si mám poradit sama a sama si to doplnit, a samozřejmě jsem musela čekat zase další frontu – další ztráta času.)

Šla jsem tedy na poštu a poslala to na dobírku, jak mi bylo řečeno, na adresu autorizovaného servisu, od kterého telefon Alza zakoupila. Po dvou dnech mi přišel balík zpět, že si ho adresát nevyzvedl. Zavolala jsem do Alzy (tedy utratila další peníze a čas za hovor), co mám v mé situaci dělat. Namyšleně a povýšeně mi řekli, že do autorizovaného servisu se to posílá vždycky doporučeně a nikdy ne na dobírku. Načež jsem jim odpověděla, že tuto informaci jsem dostala v reklamačním oddělení od personálu, že to není má chyba. Řekli své „omlouvám se za mylné informace“, na to jsem se jich zeptala, jak se mi vrátí všechny ty utracené peníze za poštovné, řekli, že jsou schopni mi je po úspěšné reklamaci vrátit. Dobrá, ale co to ztracené celé odpoledne, kdy jsem musela běhat z místa na místo jen kvůli reklamaci telefonu, který jsem si koupila u Alzy? Kdo komu slouží – telefon mě, nebo já jemu? Kdo je komu zákazníkem, když zákazník jen poskakuje a obsluhuje „největší obchod s počítači a elektronikou“? ...

Po měsíci se nám mobil vrátil opravený. Když jsem se s nimi snažila přes email spojit a vymáhat z nich peníze, které jsem utratila za všechno to poštovné, měsíc mi neodpovídali, a to i přes to, že jsem tento email posílala několika adresátům. Po měsíci mi konečně odpověděli. Poslala jsem tedy vyúčtování a vyfocené doklady přes mail a peníze mi byly vráceny na účet. Ale kolik času a úsilí mě to stálo, to bylo hrozné…

Po nějaké době přestaly na mobilním telefonu fungovat vibrace, které jsou pro tátu jednou z hlavních, důležitých a základních funkcí. To byl pro nás už vrchol všeho – drahý mobil, na který se nedá spolehnout (hlavně ty špatně zobrazované doručené nové zprávy mu ubraly na důvěře) a stále má nějaké poruchy. Znovu jsem tedy jela do Holešovic a snažila se je přesvědčit, že nemáme zájem o nespolehlivý výrobek, stál docela dost peněz a mi nechceme nespolehlivé zboží, za tu cenu jsme očekávali trochu něco jiného, a že tedy chceme vrátit peníze. Bylo nám oznámeno, že protože byl výrobek koupený na firmu, prodejce nemusí vracet peníze a my tedy prakticky nikdy nemáme nárok na vrácení peněz a budeme mobil stále jen a jen reklamovat dokola. Koupili jsme si tedy drahý mobilní telefon s nadšením z funkcí a ušetření času a stal se nám opak. Teď leží mobil ve skříni, protože se na něj nemůžeme spolehnout a vyhozené peníze a čas se nám už nevrátí.

Chtěla bych Vás poprosit, abyste reagovali na mou situaci a okomentovali každý můj či jejich krok, zda byl správný. Nevíme si rady, mobil není k užitku, nemůžeme se na něho spolehnout a leží ladem ve skříni - jsou to tedy vyhozené peníze.

Předem děkuji a na shledanou,
Veronika Winklerová

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, proti Vašemu postupu není možné nic namítat. Nezbývá však nyní, než se domáhat i nadále svých práv. Váš právní vztah s prodávajícím se řídí obchodním zákoníkem a především obchodními podmínkami a reklamačním řádem prodávajícího. Je proto třeba postupovat v souladu s těmito dokumenty. Doporučujeme znovu reklamovat a trvat na bezplatném provedení opravy, je-li vada neodstranitelná, tj. smlouva je narušena podstatným způsobem, trvejte na tom, že odstupujete od kupní smlouvy a trváte na vrácení peněz. Bohužel obchodní zákoník neumožňuje žádat od prodávajícího zpět náklady na uplatnění reklamace, není-li tedy tato možnost dána v obchodních podmínkách, nezbývá než tyto peníze "oželet". Je mi líto, že Vám nemůžeme poskytnout příznivější odpovědi. Přejeme mnoho štěstí