Propadnutí kreditu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, u společnosti O2 má moje dcera předplacenou kartu. Vzhledem k tomu, že moc nevolá a nevyužívá ani jiné služby, měla kredit kolem 1000,-Kč, neboť každého půl roku je nutné dobít, aby nedošlo k omezení služeb SIM karty. Několikrát se nám stalo, že jsme kredit dobili i po omezení služeb. Přesto se však kredit stále navyšoval. V současné době jsme opět dobili kredit se zpožděním z důvodu zahraniční dovolené. Stav kreditu byl však pouze oněch dobitých 200,-Kč a zbytek kreditu propadl. Toto jsme u operátora reklamovali, přičemž ten nám sdělil, že je reklamace neopodstatněná s tím, že mají nové podmínky a kredit nenávratně propadl. Stejný problém měla i manželka a před cca 1/2 rokem i druhá dcera, kterou jsme však podezírali, že kredit protelefonovala. Domnívám se, že toto je nezákonné a operátor se neoprávněně obohatil. V případě, že by se jednalo o částku 5000,-Kč a více, dovolil bych si hovořit i o zpronevěře, nebo krádeži.

Doporučení časopisu dTest

V zákoně č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, není prozatím propadnutí finanční částky ve formě kreditu na SIM kartě výslovně upraveno. Operátoři si tedy propadnutí kreditu upravují ve svých všeobecných obchodních podmínkách. Je proto třeba prostudovat všeobecné obchodní podmínky.

Vzhledem ke stávající judikatuře musíme však konstatovat, že propadnutí nevyčerpaného kreditu po uplynutí předem stanoveného časového období není v rozporu s naším právním řádem. K tomuto názoru se kloní i Český telekomunikační úřad. Rozhodovací praxe soudů, včetně Nejvyššího soudu ČR, vychází z názoru, že při zakoupení předplacené poukázky je pouze na spotřebiteli, zda se rozhodne službu využít a v jakém rozsahu. U služeb elektronických komunikací má spotřebitel možnost v daném období čerpat služby v rozsahu odpovídajícího tarifu. Je plně v dispozici spotřebitele, zda v předem stanoveném období kredit využije zcela, jen z části a nebo ho nespotřebuje vůbec. Stejně tak například provozovatel lyžařského vleku nevrací lyžaři nevyužitou hodnotu skipasu, stejně jako divadlo nevrací návštěvníkům vstupné, pokud nepřijdou. Z právního hlediska proto nedochází k bezdůvodnému obohacení.

Není však nepřiměřeným požadavkem, aby operátor spotřebitele včas informoval o tom, že předplacený kredit zaniká, pokud není ve stanovené době spotřebován. Někteří operátoři dokonce umožňují spotřebiteli využít nevyčerpaný kredit v případě, že si po jeho propadnutí dobije novou částku. Tím však jednají nad rámec svých zákonných povinností.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest