Propadlý dárkový poukaz

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, je prodávající povinen přijmout již propadlý dárkový poukaz na služby (v tomto případě na masáže), když byl již jednou zaplacený a žádná škoda ani vícenáklady prodávajícímu nevznikly?

Doporučení časopisu dTest

V případě dárkových poukázek je situace pro spotřebitele bohužel ne příliš příznivá. Platnost dárkových poukázek se obecně řídí datem, které je na nich vyznačeno. Pokud se s prodejcem nedohodnete na prodloužení platnosti, práva spotřebitele uplynutím data na poukázkách bohužel zanikají. Takto se v minulosti vyjádřila i judikatura. Například Nejvyšší soud České republiky judikoval v rozsudku sp. zn. 33 CDO 1956/2007, který říká: "samo časové omezení možnosti použít kupón na úhradu ceny vybraného zboží či služeb není způsobilé přivodit spotřebiteli újmu." Nicméně obchodník musí spotřebitele o platnosti voucheru, dárkového poukazu informovat, nejlépe vyznačením platnosti.

Je zde však ještě možnost aplikace ustanovení § 1813 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tedy jsou zakázána ujednání, která zakládají v rozporu s požadavkem přiměřenosti významnou nerovnováhu práv či povinností v neprospěch spotřebitele. Toto ustanovení by bylo možno aplikovat například v případě, kdy by byla platnost poukazu velmi krátká, například v řádu dnů, případně by u obchodníka nebyl k dispozici žádný sortiment zboží k nákupu a nebyla by tedy možnost dárkovou poukázku uplatnit.

Pokud povinnost prodloužení platnosti voucheru neplyne z podmínek sjednaných s prodejcem (např. z všeobecných obchodních podmínek), nárok na vrácení peněz z důvodu propadnutí voucheru nevzniká.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest