Prodej přes Aukro

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, můžete mi poradit, kdo přebírá odpovědnost za reklamaci věcí koupených na aukru? Koupila jsem si obuv prodávanou jako novou od soukromé osoby. Po obdržení zásilky jsem zjistila, že je jedna bota širší než druhá. Prodejce se hájí tím, že obuv byla naprosto v pořádku a pokud ji nechci mám jí vrátit zpět. Nerada bych však platila 2x poštovné. Vím, že je to opravdu malá částka (cca 200Kč), ale naštval mě postup aukra. Ti od jakéhokoliv řešení odstoupili, že mám boty zaslat zpět a pokud mi nevrátí peníze za boty (nikoliv poštovné), pak to budou řešit. K dispozici měli fotografie. Je nějaká možnost, jak se v takových situacích bránit? Protože reklamované boty nikdo fyzicky nepřezkoumal.

Doporučení časopisu dTest

Dle nám dostupných informací je Aukro pouze zprostředkovatelský portál, který za prodávané zboží neodpovídá. S reklamací je vždy nutno se obracet na prodávajícího. Pokud tato soukromá osoba prodávala boty pouze jednorázově (mimo podnikatelskou činnost), jste i tak oprávněna reklamovat vady, které byly na botách již při převzetí. Různá velikost bot je zjevná vada, která logicky byla na věci přítomna již při převzetí, proto můžete podle § 2106 odst. 1 písm. d) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník") odstoupit od smlouvy. Poštovné můžete požadovat z titulu porušení zákonné povinnosti dodat bezvadnou věc jako náhradu škody.

Odstoupení od smlouvy do 14 dnů od převzetí zboží je možné, pokud by prodávající prodával boty či jiné výrobky pravidelně, tedy byl by to podnikatel. V takovém případě by bylo možné použít ustanovení § 1829 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku, kdy by prodávající byl povinen Vám vrátit peníze včetně nákladů na dodání. Dopravu na zpětné odeslání byste opět mohla nárokovat jako náhradu škody.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest