Prodej neschváleného výrobku pro český trh

Spotřebitelský dotaz

Ve specializované prodejně na Kladně jsem koupil zcela nový mobil Samsung S3. Doklady mám. Ještě v záruční době se vyskytla závada s připojením do mobilní sítě. V mnoha místech, kde dříve mobil normálně fungoval, nyní ukazoval totální ztrátu signálu. V odborném servisu Britex s.r.o. závadu odsouhlasili, ale když v databázi zjistili, že tento kus není určen pro prodej na českém trhu, nemohli jej vzít do opravy. Reklamoval jsem tedy závadu u prodejce a ten mi tlf po měsíci vrátil jako opravený. Opravu provedli vlastními silami. Následnou zkouškou jsem zjistil, že závada trvá. Není přeci normální abych si v kamenném obchodě předem ověřoval, zda je přístroj určený pro český trh. Předpokládám zde odpovědnost prodejce. Chci mít nárok na odborný servis. Přístroj bych chtěl vrátit oproti plné nákupní ceně a koupit jiný u seriozního prodejce. Poraďte prosím, na jaký předpis se odvolat a jak postupovat. V případě, že to nejde, poraďte co dál.

Doporučení časopisu dTest

Bohužel stávají se situace, kdy je v České republice prodáván přístroj, který není určen pro český trh. Nazýváno je to šedým dovozem, takto dovezené zboží nepochází od oficiálního distributora pro Českou republiku. Je nutno uvést, že situace, kdy je českému spotřebiteli prodán výrobek určený původně třeba pro německý či polský trh, není nelegální. Jakmile totiž zboží splní nutné náležitosti pro uvedení na trh v jednom státě Evropského hospodářského prostoru (ten tvoří země Evropské unie spolu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem), nic nebrání jeho prodeji i v České republice.

To, že přístroj není určen pro český trh, není důvodem pro odstoupení od smlouvy (tedy vrácení kupní ceny), pokud ovšem prodávající nedeklaroval, že prodává české výrobky.

Nicméně na Vašich spotřebitelských právech se nic nemění. Prodávající musí při prodeji českým spotřebitelům vždy splňovat především tyto povinnosti: ke zboží přikládat český návod, poskytovat 24měsíční záruku a vyřizovat reklamace v nejvýše 30denní lhůtě. Právo na reklamaci telefonu tedy máte a podle § 2169 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), máte právo na bezplatné odstranění vady (opravu), dále výměnu součásti, a pokud toto není možné, lze odstoupit od smlouvy.

Prodávající je dle stanoviska Nejvyššího soudu ČR, sp. zn. Cpj 40/82, povinen provést záruční opravu s veškerou odbornou péčí takovým způsobem, aby byla vada řádně a beze zbytku odstraněna a prodaná věc nebyla v důsledku výskytu vady ani opravy nijak znehodnocena. Pokud tedy prodávající vadu řádně neodstranil ve 30denní reklamační lhůtě, lze konstatovat nevyřízení reklamace včas a z tohoto důvodu od smlouvy odstoupit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest