Příliš hlučná lednice

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda mám nějakou možnost postupu (a šanci na úspěch) v případě že nesouhlasím se zamítnutím mé reklamace.

Moje situace je následovná: zakoupila jsem lednici Amica FK316.3 přes internetový obchod, lednici jsem hned nezapojovala protože kuchyň ještě nebyla dokončená. Když jsem jí konečně zapojila tak jsem zjistila že vydává při chodu velmi nepříjemný zvuk který je slyšet po celém bytě. Bohužel již bylo po 2týdenní lhůtě na vrácení bez udání důvodu takže jsem ještě nějakou dobu vyčkala jestli to třeba samo nepřejde a když to nebylo lepší (spíše horší) jsem výrobek reklamovala z důvodu nadměrné hlučnosti.

Servisní technik přišel poprvé bez přístroje kterým by mohl hlučnost změřit, v manuálu nalistoval prohlášení že "lednice za chodu může vydávat různé zvuky" a prohlásil že tím pádem lednice může vydávat jaké zvuky chce a odešel.
Po dalším jednání s prodejce přišel znovu, tentokrát s měřičem hluku se kterým "orientačně naměřil hlučnost lednice která střídavě překračovala výrobcem deklarovaných 39DB až k 42DB.

Na základě této návštěvy mě prodejce informoval že i tak je vše v pořádku jelikož deklarovaná hlučnost lednice není maximální, ale průměrná za 24 hodin (toto úplně nechápu protože se to tím pádem průměruje i s úseky ticha kdy kompresor nejede?) a tím pádem je zase vše v pořádku.

Pokoušela jsem se jim vysvětlit že to není jen o síle zvuku ale i o jeho charakteru (tedy jak "otravný" zvuk je) ale bezúspěšně, servisní manažer Amicy pouze vydal kouzelné prohlášení, že všechny lednice v této cenové kategorii vydávají stejný zvuk (který on nikdy neslyšel). Toto je samozřejmě nesmysl protože jsem z poslední 2 měsíce poslouchala různé lednice všude kde to šlo a žádná se ani nepřiblížila zvuku co vydává ta moje.

Opravdu nechci s tak příšernou lednicí žít, můžete mi poradit co dalšího bych mohla udělat?

Doporučení časopisu dTest

Uplatněte rozpor s kupní smlouvou (podle § 616 občanského zákoníku) pro to, že přístroj je hlučnější nad uváděnou míru. V případě rozporu s kupní smlouvou máte nárok na opravu nebo výměnu zboží a není-li to možné (což možné není, jelikož stejný hlomoz vydávají podle vyjádření servisního manažera všechny lednice řady), můžete se domáhat i odstoupení od smlouvy. Do šesti měsíců od koupě zboží musí dokazovat prodejce Vám, že se o rozpor nejedná.
Bude-li Vám prodejce nadále tvrdit, že hluk je v normě, můžete se obrátit na soudního znalce v oboru (buď elektronika nebo měření hluku), který Vám zpracuje znalecký posudek. Náklady na zpracování znaleckého posudku (obvykle 1500 - 2000 Kč) můžete pak v případě úspěšné reklamace požadovat po prodejci. Seznam soudních znalců naleznete na portálu www.justice.cz .
Můžete se zkusit obrátit i na Hygienickou stanici, ať hluk posoudí.