Pozemkové právo: Obecní kanalizace pod vlastněným pozemkem

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o informace týkající se vedení obecní kanalizace (potrubí) pod vlastněným pozemkem. Kanalizace byla zbudována před cca 60 lety. Pozemek, dle aktuálního katastru, není zatížen věcným břemenem. Obec nemá od této kanalizace žádnou dokumentaci, apod. Dle dostupných informací, je kanalizace stále v provozu. Na pozemku, v blízkosti kanalizace plánujeme stavbu RD. V ideálním případě, je nějaká možnost, na základě výše uvedených informací, jak tuto kanalizaci odstranit? Pokud to není možné (což předpokládám), bylo by vhodné zřídit věcné břemeno. Je nějaká možnost, jak zjistit parametry kanalizace (kvůli ochr. pásmu) a její technický stav? Samozřejmě na náklady vlastníka (obce). Jde především o to, zda - li funguje správně (nejsou-li v ní díry, není ucpaná, apod.). Pokud by nebyla v pořádku, předpokládám, že obec by byla na vlastní náklady povinna kanalizaci opravit. Je následně možné od obce požadovat náhrady za věcné břemeno?

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Bohužel dle legislativy platné do roku 1994 dodnes na některých nemovitostech váznou některá omezení k cizí nemovitosti jako věcná břemena "ze zákona". Některá tehdy vzniklá zatížení nemovitostí se v době svého vzniku totiž nezapisovala do katastru nemovitostí. Liniové stavby jako např. kanalizační a vodovodní řady či přípojky, elektrické vedení, plyn tak nebyly do katastru nikdy zapsány. Stává se, že noví majitelé pozemků o zatížení svého pozemku věcným břemenem mnohdy ani nevědí.

Podle vodního zákona je kanalizace i vodovodní potrubí vodním dílem. Vlastník pozemku, na němž se vodní dílo nachází, je povinen za náhradu strpět na svém pozemku vodní dílo, které bylo vybudováno před 1. lednem 2002, včetně jeho užívání. Náhradu však bylo možné požadovat pouze do začátku roku 2019. Podle judikatury ústavního i nejvyššího soudu je totiž povinnost strpět existenci starého vodního díla na svém pozemku takzvaným zákonným věcným břemenem.

Pro větší jistotu bychom doporučovali danou situaci narovnat a s obcí uzavřít smlouvu o zřízení věcného břemene. Na základě nově uzavřené smlouvy je možné provést vklad do katastru nemovitostí. Za věcné břemeno je samozřejmě možné sjednat peněžitou odměnu.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam