Pozastavení smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, vzhledem k pracovní cestě do Indie na příští 3 roky jsem T-mobile žádala o zmrazení mého účtu a ponechání mého telefonního čísla. Mé žádosti nebylo vyhověno, vzhledem ke smlouvě na dobu určitou do 13.9.2018 mi byla vyměřena sankční pokuta cca 3500kč. Po jejím zaplacení moje číslo zanikne, což nechci. Svoje telefonní číslo chci v zahraničí využívat jen výjimečně. Proto jsem volala na Vodafone, kam bych mohla číslo přenést, oni by mi nastavili nulový tarif a po návratu do ČR bych moje číslo využívat znovu, ač u Vodafone. Neexistuje jiná možnost než výpověď smlouvy u T-mobile, platba vysoké sankce apod.? Já bych klidně u T-mobile zůstala, své závazky plním svědomitě a v termínech, ale oni mě nutí k tomu, abych si číslo převedla ke konkurenci, jinak bych si po návratu musela zřídit číslo nové, obesílat všechny uložené kontakty s mým novým telefonním číslem. Po tom opravdu netoužím.

Doporučení časopisu dTest

Danou problematiku řeší zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích. V případě výpovědi smlouvy na dobu určitou má poskytovatel služeb nárok na úhradu částky ve výši maximálně jedné pětiny součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, v souladu s § 63 odst. 1 písm. p) zmíněného zákona. Obáváme se tedy, že tuto pokutu budete muset zaplatit.

Pokud však máte smlouvu do 13.9.2018, dovolujeme si Vás upozornit také na skutečnost, že dle § 63 odst. 7 zákona o elektronických komunikacích je možné uzavřít smlouvu na dobu určitou maximálně na období 24 měsíců, pokud o delší dobu uživatel služeb výslovně nepožádá. Pokud jste tedy uzavřela smlouvu s poskytovatelem již dříve, má nárok pouze na úhradu částky ve výši jedné pětiny součtu měsíčních úhrad do měsíce, který by odpovídal 24 měsícům od uzavření smlouvy, ve zbytku můžete namítnout neplatnost smlouvy.

Pokud máte v plánu odcestovat na delší dobu, jinou možnost, než smlouvu vypovědět a uhradit výše uvedenou částku, Vám bohužel zákon nenabízí. Můžete se však ještě pokusit problém objasnit operátorovi a individuálně se s ním domluvit na jiném řešení.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Telekomunikace Spotřebitelská poradna dTest