Povinné ručení - k čemu vůbec?

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně povinného ručení.

Před cca. rokem a půl jsem způsobil lehkou dopravní nehodu na namrzlé vozovce, přičemž jsem poškodil vůz druhého účastníka. Jednalo se o vůz z roku 96, najeto přes 200 km, zůstatková cena odhadem 30 tis. Kč. Na místě to řešila policie, viníkem jsem byl označen já, s druhou stranou jsme vyplnili záznam o dopravní nehodě. Poškozený si dal auto do autorizovaného servisu, částka na opravu byla 35 tis. Kč!!! a bylo opraveno 3/2013. Nehoda se stala 2/2013. Pojišťovna však uhradila pouze 25 tis. Kč. Úhrada byla provedena 3/2014.

Nyní po 1,5 roce mi od poškozené (od jejího právního zástupce) přišel dopis s výzvou k úhradě rozdílu. Přinejmenším mě to velmi překvapilo. Můj dotaz zní - má na to poškozená právo? Jak postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Dle stávající judikatury má poškozená nárok domáhat se náhrady škody přímo po škůdci, v případě, že jí škoda nebyla pojišťovnou plně uhrazena. Jestliže reálná škoda byla vyšší, než jak jí ohodnotila pojišťovna, bude to muste poškozená prokázat. Pokud byla však cena automobilu nižší než stála jeho oprava, nemá poškozená na doplacení nárok. V případě, že by se však u soudu púrokázalo chybné ohodnocení výše škody znalcem pojišťovny, soud by poškozené právo pravděpodobně přiznal Vy byste se pak musel kompenzace domáhat zpětně na pojišťovně, která pochybyly a je Vaším smluvním partnerem.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest