Poškození zásilky při přepravě, reklamace po delší době

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, objednali jsme si po internetu nábytek, konkrétně 2 knihovny. Každá byla zabalena zvlášť a balíky k sobě přilepené páskou. Po rozbalení jednoho balíku jsme zjistili, že jsou boční dřevotřískové desky knihovny přelomené v půl, u druhého balíku to vypadá na stejný problém (balení jde v půlce slabě ohnout). Dokud byli k sobě balíky přilepené tak ohnout nešli, takže krom jemného zvlnění kartonu v místě poškození, nebyla znát žádná závada. Můj dotaz je, lze zásilku ještě nějakým způsobem reklamovat měsíc po dodání? Bohužel jsme zásilku nerozbalili hned po dodání dne 21.6.2017, ale až teď, když byl čas na skládání nábytku po téměř 4 týdnech. Případně nešel by reklamovat alespoň ten druhý zatím nerozbalený balík?

Doporučení časopisu dTest

Ano. Prodávající totiž odpovídá za vady, které se na věci projeví v době do 24 měsíců od převzetí věci, dle § 2165 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"). Zákon žádnou lhůtu spotřebiteli pro zkontrolování věci po převzetí nestanoví. Takové ujednání by bylo rozuměno jako omezování práv z vadného plnění, dle § 1814 písm. a) občanského zákoníku, které je zakázané. Pokud se vada na věci navíc projeví ve lhůtě do 6 měsíců od převzetí, tj. koupě věci, zákon předpokládá, že věc byla vadná od počátku, a je to prodávající, kdo by případně musel prokazovat opak, tj. skutečnost, že věc byla při jejím převzetí bezvadná, dle § 2161 odst. 2 občanského zákoníku.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest