Poplatek za platbu platební kartou

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,v poslední době se mi několikrát stalo, že obchodník měl výhrady k placení platební kartou. Buď je platba možná pouze od 200 Kč a více, nebo mne při jiném nákupu obchodník přemlouval k placení hotovostí. Dokonce mi v jednom obchodě chtěla paní účtovat poplatek za placení kartou. Mají obchodníci na tyto jejich pravidla právo? Ji mi asi jasné, že je to úhybný manévr před EET, ale být v dnešní době "trestán" za platbu platební kartou mi přijde krok zpět.

Doporučení časopisu dTest

Tento postup obchodníků je plně v souladu se zákonem. V § 92 odst. 2 zákona č. 284/2009 Sb., o platebním styku, se říká, že obchodník může za použití platebního prostředku požadovat úplatu nebo nabízet slevu za předpokladu, že o tom zákazníka před zahájením transakce informuje. Pokud jste tedy na případné znevýhodnění byla upozorněna předem, postupoval obchodník podle zákona.

Přípustnost platby kartou může být podmíněna výší útraty. Platební karta totiž na rozdíl od tuzemských bankovek není zákonné platidlo a obchodník tak má právo ji odmítnout (viz § 5 zákona č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest