Poplatek skrytý v obchodních podmínkách

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, mám dotaz k nákupu v eshopu Superkoala.eu.
Ve všeobecných obchodních podmínkách mají zakotvený poplatek 150 - 195 kč za VIP členství, které vzniká automaticky s objednávkou zboží z tohoto eshopu. Toho jsem si bohužel včas nevšimla, protože toto není běžné chování eshopu a předem poplatek nikde nebyl zmíněn, a za objednané zboží jsem zaplatila kartou. Za týden po objednávce se mi z karty sama strhla navíc částka 179 kč za VIP členství. O VIP členství, za které se každé 2 týdny strhávají nemalé peníze, rozhodně nemám zájem. Členství jsem již zrušila dle návodu ve VOP, nicméně 1x už mi danou částku strhli.

Viz bod 7. všeobecných obchodních podmínek: https://superkoala.eu/vseobecne-obchodni-podminky/

Myslíte, že je takové jednání eshopu v pořádku? Mohlo by pomoct, když toto nahlásím na ČOI?

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Předně upozorňujeme, že v souladu s ustanovením § 1811 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "OZ"), je podnikatel povinen před uzavřením smlouvy jasně a srozumitelně informovat mimo jiné o ceně zboží a trvání jejího závazku.

V situaci, kdy je informace o automatickém objednání VIP členství s příplatkem uvedena pouze ve všeobecných obchodních podmínkách, je dle našeho názoru nutné toto ustanovení vyhodnotit jako tzv. překvapivé ujednání dle § 1753 OZ. Což tedy znamená, že je vůči Vám jakožto spotřebitelce neúčinné.

V takovém případě by bylo možné žádat i vrácení již zaplacených částek, které Vám byly neprávem strženy z Vašeho účtu. Na straně společnosti by se totiž jednalo o tzv. bezdůvodné obohacení dle § 2991 OZ.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře. Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, přičemž se jedná o dozorový orgán a podnikatel by tedy měl být motivován záležitost řešit, ovšem řešení případu je neveřejné. Zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele bezplatná.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest