Pojištovna - záruka

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem.
Řešíme pojistnou událost, poškození střechy - poškrábání, pomačkání povrchu při pádu větví. Střecha je stará necelé 2 roky a máme na ní celkem záruku 15 let (Satjam -plechová falcovaná krytina satjam barvy červenohnědá) . Kontaktovali jsme dodavatele střechy a ten nás odkázal na 2 firmy, které by střechu mohli nastříkat, ovšem po kontaktování jedné z nich jsme zjistili, že záruka po nastříkání by byla jenom 4 roky. Původní dodavatel nám říká, že nemůže ručit za střechu 15 let, pokud byla poškozena cizím zaviněním, co se zdá logické. Záruku by převzal jenom pokud by poškozené části střechy byly opět vyměněny za nové. Toto stanovisko jsem přeposílala pojišťovně, ale nevím, jak se k tomu vyjádří. Přestříkání je levnější ...

Zajímalo by mě Vaše stanovisko, protože jak jsem zmínila, řešíme pojistnou událost a neradi bychom přišli o dlouhou záruku.

Střecha byla navíc poškozena zaviněním 3 osoby - firmy, která kácela les a shodila nám strom na dům. Vzhledem k tomu, že máme dobrou pojistku, domluvili jsme se s naší pojišťovnou, že to budeme řešit přes ni. Výměnu střechy na domě, kde strom přímo padl nám uznali, ale tady se úplně netváří.

Protože bychom potřebovali mít taky nějaké argumenty v ruce, pokud by se nám uznali jenom přestříkání střechy, obracíme s na Vás s prosbou o poradu, nejlépe podepřenou nějakými paragrafy.

Doporučení časopisu dTest

V tuto chvíli bychom Vám poradili nechat si posoudit nezávislým odborníkem, jaká škoda Vám skutečně vznikla. Jestliže střecha je pouze poškrábaná a pro nápravu bude stačit skutečně jen její přelakování, nemůže pak později z důvodu mechanického poškození prodejce potažmo dodavatel vyloučit Váš nárok z prodloužené záruky (Vy mu vždy budete moci na základě odborného posouzení doložit, že střecha tímto způsobem poškozena pádem větví nebyla a že tedy z tohoto důvodu nárok být zamítnutý nemůže). Pokud však střecha byla poškozena rozsáhleji a Vaše pojišťovna odmítá opravu proplatit, tak se můžete na základě znaleckého posudku domáhat náhrady skutečné škody přímo po třetí osobě, která jí způsobila, dle § 2926 ve spojení s §§ 2951 a 2952 občanského zákoníku.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest