Pojistné plnění - totální škoda

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

obracím se na Vás s žádostí o pomoc. Váš časopis je jediný, který odebírám a cennost rad v něm uvedených prezentuji svým přátelům s doporučením zabezpečit si jeho předplatné.

Vyjímečně si dovoluji na Vás obrátit s mým kokrétním případem, neboť jsem se ocitla ve velmi svízelné situaci díky 3. osobě. A stojím osamocena proti obru jménem Česká pojištovna, a.s.. Co se tedy stalo?

Dne 13.10.2011 jsme měli autonehodu (při střetu 2 aut bylo jedno z nich vymrštěno do protisměru, kde jsme zrovna jeli my) - viníkem nehody nejsme. Pojistné plnění by tedy mělo proběhnout z pojistky viníka (viníka bude z oněch 2 aut stanovovat přestupková komise, protože došlo ke zranění - manžel byl v nemocnici, já mám vyraženou část zubu).
Pojišťovna zhodnotila poj. událost na autě jako totální škodu.
Automobil jsme zakoupili v 10/2009 - zn. KIA RIO za částku 251 tis. Kč. V době nehody měl najeto pouhých cca 19.650 km.
Dnes nám Česká pojišťovna a.s. zaslala dopis, ve kterém nám sděluje, že hodnotu vozidla stanovili ve výši 150 tis. Kč, výše poj. plnění je 121.112 Kč.
Rozdíl - hodnota poškozeného vozidla byl stanoven tak, že v aukci přes www.audasalvage auto pojišťovna nabídla. Nejvyšší nabídka byla 28.888 Kč. Čpoj. nám dala kontakt na tohoto zájemce s tím, že ostatní (prodej auta atd) si máme dořešit s tímto "zájemcem". Přes internet jsem si zájemce ověřila a zjistila jsem, že se jedná o firmu, která byla v r. 2010 ve ztrátě, a za celý rok 2010 vykázala celkové příjmy pouze 49 tis. Kč a společník bydlí sice v domku, ale tento mu nepatří (asi je v nájmu nebo je dům ve vlastnictví jeho tchána). S ohledem na tato zjištněí je tedy celkem pravděpodobné, že se prodej auta za uvedenou cenu nerealizuje, ale to pojišťovnu nezajímá, ta uhradí pouze oněch 121.112 Kč.
Další a to hlavní, co mě jako osobu, která se do dané situace dostala nezaviněně, nejvíce zlobí je, na jakou částku Č.pojišťovna ohodnotila aktuální cenu auta - pouhých 150 tis. Kč (bez pár dnů 2 roky staré auto), navíc pojistné plnění snižuje o částku "hodnotu zbytků", které možná ani neprodám... ale to pojištovnu nezajímá...
Můžete mi poradit, co dál? Určitě Č.pojišťovně napíši, že s vyčíslením pojstného plnění nesouhlasím, ale předpokládám, že mi napíší, že cena je stanovena správně a v souladu s jejich "nějakými oceňovacími tabulkami", nebo hodnotou srovnatelných aut a trhu. Poté, co jsem již slyšlela o prodejech auta z bazaru se bojím kupovat ojeté auto (přetáčené tachometry, ukradená auta, skryté vady...). Nejraději bych byla, aby se to naše původní opravilo v autorizovaném servisu, ale to pojišťovna odmítá...
Díky za jakoukoliv radu.
Na vyžádání mohu mailem poslat doklad, které mám k dispozici (technický průkaz, vyjádření pojišťovny atd.)

Doporučení časopisu dTest

Doporučovali bychom Vám nechat si vytvořit znalecký posudek na cenu Vašeho auta před havárií. Seznam znalců naleznete na www.justice.cz. Cena ve znaleckém posudku bude s nejvyšší pravděpodobností větší než cena, kterou Vám přiznala pojišťovna. Pojišťovna hradí ze zákona skutečně vzniklou škodu, tedy v případě totální škody to znamená odhadní cenu vozidla před havárií. Pojišťovna ale cenu vozidla určuje na základě svých interních tabulek, které jsou často vzdálené realitě a které v mnoha případech určují cenu vozidla před havárií nižší, než ve skutečnosti byla - a právě proto doporučujeme pořízení znaleckého posudku.

Co se týče plnění části pojistného plnění skrz odprodej vraku vozidla 3. osobě: Pojišťovna se tímto postupem snaží minimalizovat své plnění a s Vaším souhlasem může na aukci auto vrak prodat sama. Podle našeho názoru ale není možné, aby Vám pojišťovna snížila plnění na základě ceny nabídnuté z aukce, aniž by se za prodej za tuto cenu nějakým způsobem zaručila (například tak, že v případě neuskutečnění prodeje nikoli Vaší vinou Vám zbytek doplatí).

Zároveň, pokud se rozhodnete pro prodej vraku společnosti z aukce, dejte velký pozor na znění kupní smlouvy. Zaměřte se zejména na okamžik předání zboží a platby. Nejlepší by byla konstrukce "z ruky do ruky", abyste měli jistotu zaplacení kupní ceny za Váš vrak. Případně je zde možnost využít například notářské úschovy, kdy vrak uschováte u notáře, který ho předá kupujícímu poté, co prokáže zaplacení kupní ceny.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest