Pojistka na škody způsobené výkonem povolání zaměstnavateli "pojistka na blbost"

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Způsobil jsem zaměstnavateli škodu, kterou odmítá pojišťovna zaplatit. Pojistku mám u České pojišťovny jako řidič na území celé Evropy, platím 2400 Kč ročně a mám spoluúčast 10 procent. Škoda se stala v České republice. Pojišťovna se odvolává na nedbalost. Odmítli mi zaplatit škodu 60000 Kč. Stalo se toto - provedli jsme na dílně servis brzd, po ujetí asi 150 km jsem kola, jak mi ukládá povinnost, překontroloval originálním nářadím a i tak se mi po dalších cca 50 km kolo povolilo. Na povoleném kole vznikla škoda na náboji kola a ráfcích. Podotýkám, že kolo neupadlo, pouze se povolilo. Prosím, poraďte mi.

Doporučení časopisu dTest

Obecně je odpovědnost za škodu upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku. Dle ustanovení § 2894 odst.1 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku existuje povinnost nahradit jinému újmu a zavazuje jej k povinnosti k náhradě škody. V případě škody způsobenou zaměstnavateli se aplikuje i zákoník práce, přesněji ustanovení § 250 odst. 1 ve spojení s ustanovením § 250 odst. 3, které říkají:

„Zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, zaměstnavatel je povinen zaměstnanci škodu prokázat s výjimkou ustanovení § 252 zákoníku práce, který hovoří o schodku na svěřených hodnotách." Zaměstnavatel Vám tedy prvotně musí škodu prokázat.

Aby bylo vůbec možno hovořit o vzniku škody způsobené zaměstnavateli musí být splněny tyto podmínky:
1.Vznik škody na straně zaměstnavatele.
2.Porušení povinností zaměstnancem při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.
3.Existence příčinné souvislosti mezi porušením povinností zaměstnancem a vznikem škody.
4.Zavinění zaměstnance. Zaměstnanec je povinen nahradit škodu jen pokud mu zaměstnavatel prokáže zavinění. Zaměstnanec tedy není povinen dokázat, že škodu nezavinil, důkazní břemeno leží na zaměstnavateli.

Obecně je zaměstnanec povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, pokud škoda není odčiněna uvedením v předešlý stav. Co se výše náhrady škody týče způsobené z nedbalosti týče, ta nesmí přesáhnout částku čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku, dosahovaného před způsobením škody.

V případě pojistky na škodu způsobenou zaměstnavateli je podstatné, na jaká rizika a s jakým krytím byla předmětná pojistná smlouva sjednává. Důležité jsou také pojistné podmínky, které se k uzavřené pojistné smlouvě vztahují. Předně je tedy třeba detailně prostudovat pojistnou smlouvu a pojistné podmínky včetně výluk z pojištění. Nicméně dá se předpokládat, že smyslem pojištění je pokrýt případnou nedbalost, ať již vědomou nebo nevědomou, jelikož jinak by celé pojištění postrádalo smysl. Jiná věc je úmysl, ten bude pravděpodobně ve výlukách, ale nedbalost by z logiky věci měla být z pojistky kryta.

Co se týče pojistného plnění, můžete pojišťovně zaslat nesouhlas s neposkytnutím pojistného plnění a žádat znovu prošetření celého případu, a to nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou, pojišťovně je také třeba dodat nějaké argumenty, které získáte pravděpodobně po přečtení pojistných podmínek a pojistné smlouvy. Obecná rada neexistuje, jelikož vždy záleží na okolnostech konkrétního případu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest