Pojištění telefonu

Spotřebitelský dotaz

Zdravím, potřebovala bych poradit. Je tomu asi rok, co jsem si pořídila nový telefon (konkrétně v TS Bohemia). Telefon byl dražší (cca 11 000), proto jsem si k němu dokoupila i pojištění proti poškození na celou částku (pojištění zprostředkovala v podstatě Allianz - AGA International). Tak čtyři měsíce zpátky se mi telefon rozbil a pojišťovna mi jej opravila bez větších potíží. Asi před týdnem se mi telefon bohužel opět rozbil. Tentokrát se mi ale od pojišťovny dostalo odpovědi, že ke dni 12.9. se mnou ukončují smluvní poměr a telefon mi neopraví, pouze mi vyplatí částku na pořízení nového zařízení. Tato částka činí podle pojišťovny 2201 Kč. Podotýkám, že telefon je starý jen rok a základní pojistná částka byla 11 000, dnes se tyto telefony stále cenově drží. Nepřijde mi to fér. Proto bych chtěla vědět, jestli mám nějaká práva a jestli se proti tomuhle mohu nějak bránit, popřípadě jestli se můžu opřít o nějaký zákon.

Doporučení časopisu dTest

V daném případě je nutné zhodnotit Vaši pojistnou smlouvu a k ní náležející pojistné podmínky platné v době jejího uzavření.

Jestliže byla ve smlouvě či v pojistných podmínkách stanovena možnost smlouvu za určitých podmínek vypovědět, obáváme se, že jednání pojišťovny bylo zcela v souladu s platnými právními předpisy. V případě, že nikoli, můžete trvat na tom, že je pojišťovna zavázána smlouvou až do konce sjednaného pojistného období.

Totéž platí o částce, která Vám má být pojišťovnou vyplacena. Opět záleží na ujednání ve smlouvě či obchodních podmínkách, kde by mělo být upravena, jakou částku Vám je pojišťovna v případě pojistné události vyplatit, případně jakým způsobem bude tato částka vypočtena.

V případě, že Vám pojišťovna vyplatila částku nevyhovující obsahu pojistných podmínek či smlouvy, případně Vám smlouvu vypověděla, aniž by k tomu měla odpovídající oprávnění, můžete ji kontaktovat, vyjádřit nesouhlas s těmito kroky a požádat o opětovné přehodnocení události.

Pokud by Vám navzdory tomu pojišťovna nevyhověla, nabízí se dvě varianty dalšího řešení.

Můžete buď vytvořit a zaslat pojišťovně předžalobní výzvu, v níž poukážete na skutečnost, že pokud by Vám i nadále odpírala Vaše nároky, budete nucena přistoupit k soudnímu řešení sporu.

Druhou variantou by bylo smírčí řešení sporu. V takovém případě Vám můžeme doporučit řešení prostřednictvím stížnostního portálu VašeStížnosti.cz, dostupného z www.vasestiznosti.cz, případně můžete věc řešit prostřednictvím Finančního arbitra - o tomto řešení naleznete více informací zde: https://www.finarbitr.cz/cs/reseni-sporu/pusobnost-financniho-arbitra.html.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest