Podvodný telefonát

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dnes mi volalo neznámé číslo () ohledně parfémů a nechala jsem se ,,napálit". Bohužel jsem si shodou náhod před dvěma dn734429315y objednala parfém a měla jsem za to, že mi volá paní z eshopu (v pozadí byl velký šum). Chvíli jsme si povídaly, a jestli nechci poslat vzorky zdarma, tak jsem řekla proč ne a bohužel jsem uvedla adresu. Poté se mě paní začala vyptávat na jakési šampony a vitamíny,(odpovídala jsem formou ano/ne) a to už mi přišlo divné - eshop tento sortiment v nabídce neměl. Než jsem stihla cokoli namítnout, že toto přeci neprodávají a jestli mají kamennou prodejnu s adresou, tak se paní rozloučila a zavěsila. Ihned jsem volala na číslo zpět, ale hovor spadl do hlasové schránky. Poslala jsem tedy sms, že mám hovor nahraný, odstupuji od smlouvy (i když jsem tedy vědomě žádnou neuzavřela) a nemám zájem o zaslání čehokoli s pohrůžkou policie. Nevím, zda to ale k něčemu bude... Číslo jsem zablokovala. Prosím o radu, jak dál postupovat? Kam se mohu obrátit?

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Bohužel neznáme přesnou situaci, jak hovor probíhal, nicméně v tuto chvíli při koupi zboží na dálku máte právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodů dle ustanovení § 1829 odst. 1 písm. a) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Pokud tedy o dané zboží nemáte zájem, je dobré, že jste poslala alespoň sms zprávu. Jelikož neznáme danou společnost a bohužel ani podle tel.čísla nejde dohledat, v tuto chvíli je to maximum, co můžete udělat.

Pokud by Vám přišel nějaký balíček na Vaši adresu, podle názvu společnosti můžete dohledat i adresu jejich sídla, kde následně můžete zaslat odstoupení od smlouvy doporučeně s dodejkou. Také Vám doporučujeme společnost upozornit, aby vymazala Vaše údaje z databáze a nadále Vás nekontaktovala. V navazujícím e-mailu si Vám dovolujeme zaslat vzor odstoupení od smlouvy a také žádost o odstranění údajů z databáze. Pokud by nastaly další komplikace, neváhejte se na nás obrátit.

V tuto situaci je lepší podat podnět České obchodní inspekci než řešit danou situaci s policií, jelikož Vám byla učiněna nabídka, kterou jste akceptovala.

Podnět lze podat:
- písemně, a to na příslušný inspektorát ČOI,
- osobně, a to na příslušný inspektorát ČOI,
- prostřednictvím webového formuláře na adresu:
www.coi.cz/cz/e-podatelna/

Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz.

Pokud se rozhodnete pro písemnou variantu, vzor podnětu můžete najít na našich stránkách zde: www.dtest.cz/clanek-3341/podnet-ceske-obchodni-ispekci-pro-porusovani-zakona-o-ochrane-spotrebitele.

S podáním podnětu na zahájení řízení můžete spojit žádost podle ustanovení § 42 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu. Správní orgán Vám bude povinen do 30 dnů od přijetí podnětu sdělit, že řízení zahájil, nebo že neshledal důvody k zahájení řízení.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Předváděcí akce a podomní prodej Spotřebitelská poradna dTest