Podvodné lákání zákazníků na slevy - Tesco

Spotřebitelský dotaz

V letáku supermarketu Tesco, který byl distribuován v Boskovicích, byla pro týden 16. - 22. listopadu 2011 uvedena mimo jiné také nabídka „RYBA TÝDNE“ - Losos – filet bez kůže za 299 Kč/kg a dále sluchátka Canyon za 119,90 Kč. Kvůli této nabídce jsem si vybral Tesco (z dalších tří supermarketů v Boskovicích) ke svému nákupu ve středu 16. listopadu. Byl jsem však zklamán; již v cca 11 hodin, tedy jen několik hodin po otevření provozovny, bylo oboje toto zboží vyprodané. Na můj dotaz, jestli a kdy budou mít inzerovaného lososa, jsem se dozvěděl od obsluhujících, že až v pátek.
Jistě, může se stát, že poptávka mimořádně a nečekaně převýší nabídku, ale vzhledem k tomu, že s tímto stavem jsem se v Tescu v Boskovicích setkal již opakovaně, domnívám se, že se jedná o nekalou praktiku obchodníka – nalákat do svého obchodu zákazníky na slevy zboží, které ovšem za inzerovanou cenu míní prodat jen ve velmi zanedbatelném množství. Jestliže první den prodeje (z inzerovaných sedmi dnů) je zboží vyprodáno po cca 4 hodinách a další dodávka je plánována za další dva dny (v témže minimálním množství?), tak se to asi jinak, než nekalá praktika, nazvat nedá. Ostatně – Tesco působí na trhu už dost dlouho, je možno uvěřit, že by management nedokázal odhadnout, jak které zboží půjde na odbyt? Těžko mě jako zákazníka uspokojí upozornění, že akční nabídka platí do vyprodaní zásob, zvlášť, když losos byl označena jako „ryba týdne“. Zajímalo by mě, jak je na tyto praktiky pohlíženo z hlediska ochrany hospodářské soutěže.

Doporučení časopisu dTest

Toto chování by se dalo považovat za porušení zákazu užívání klamavých obchodních praktik, což je správní delikt ve smyslu zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších právních předpisů.
K řešení těchto správních deliktů je příslušná podle zákona č. 64/1986 Sb, o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších právních předpisů, Česká obchodní inspekce, konkrétně její oblastní inspektoráty, které naleznete na www.coi.cz.