Podsedák u řidiče

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, je možné, aby dítě ve věku 4 let mohlo sedět vedle řidiče osobního vozidla v podsedáku?

Doporučení časopisu dTest

Zákon o provozu na pozemních komunikacích, č. 361/2000 Sb., ukládá povinnost řidiči přepravovat dítě ve vozidle vybaveném zádržným bezpečnostním systémem. Tím se rozumí bezpečnostní pás nebo dětský zádržný systém (dětská autosedačka). Do tří let věku dítěte je nutné jej přepravovat v dětské autosedačce. Její použití je omezeno na dítě menší než 150 cm a lehčí než 36 kg, neboť dětské zádržné systémy jsou vyráběny pouze pro děti do této hmotnosti. Dítě větší než 150 cm nebo těžší než 36 kg musí být při přepravě připoutáno bezpečnostním pásem.

Podle § 6 odst. 1 písm. b) bod 2. uvedeného zákona nesmí být na místě vedle řidiče přepravováno dítě menší než 150 cm, pokud vozidlo není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem. V případě, že vozidlo zádržný bezpečnostní systém má, dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy. Pokud tedy Vaše čtyřleté dítě nedosahuje výšky 150 cm, pak může sedět vpředu, jestliže sedí na podsedáku.