Podomní prodej

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, hledáme odpověď na otázky, zda města vydávají vyhlášky se zákazem podomního prodeje – zda si na to třeba některé firmy nestěžovaly a existují zákazníci, kteří by takový způsob prodeje uvítali? Je podomní obchodník i ten, kdo např. s bramborami objede sídliště?

Doporučení časopisu dTest

Obce mají pravomoc zakazovat podomní prodej na svém území. Nikoliv však formou obecně závazné vyhlášky, ale formou nařízení vydaného podle § 11 obecního zřízení (zákon č. 180/2000 Sb.). Podomní prodej tak obce velice často zakazují ve svém tržním řádu formou nařízení. Můžete se setkat s chybným označením tohoto právního aktu jako obecně závazné vyhlášky, a to z důvodu, že v minulosti byl tržní řád vydáván formou obecně závazné vyhlášky. Dnes tomu tak již není.

Podomní prodej není nikde obecně legislativně vymezen (jeho definici můžete nalézt pouze v jednotlivých tržních řádech obcí), obecně lze pouze shrnout, že jde o smlouvu uzavřenou mimo obchodní prostory podle § 1820 an. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Lze rovněž doplnit, že podomní prodej je druhem prodeje zboží či poskytování služeb, jehož cílem je uzavření smlouvy mimo obchodní prostory podnikatele za současné fyzické přítomnosti obou stran. Jeho charakteristickým znakem je to, že nabídku zboží nebo služeb a vyjednávání o samotné smlouvě vyvolá podnikatel a nikoliv spotřebitel, jako tomu bývá v provozovně.

Z výše uvedeného lze dovodit, že podomním prodejcem je i obchodník, který prodává brambory tím, že objede sídliště. V případě, že je v obci podomní prodej zakázán, nesmí obchodník svoje brambory nabízet tímto způsobem.

Samozřejmě bude existovat spousta podnikatelů, kteří nebudou spokojeni se zákazem podomního prodeje. Pro mnohé z nich tento druh prodeje zboží představovat vysoké zisky. Pokud však prodejce může svoji činnost vykonávat i formou jiného prodeje, např. v provozovně, prostřednictvím pochůzkového prodeje apod. a zároveň zákazem podomního prodeje nedojde k vyčerpání práva na svobodu podnikání, potom nelze na nařízeních spatřovat nic negativního. Podomní prodej je zakazován právě proto, aby byla chráněna slabší smluvní strana, kterou je spotřebitel. Podomní prodejci často svoje zboží a služby nabízeli předražené a zaměřovali se na starší populaci (např. tím, že zvonili na zvonky v dopoledních hodinách). Pokud by některý spotřebitel uvítal, aby mu podnikatel své zboží nebo služby formou podomního prodeje nabízel, potom může on sám podnikatele kontaktovat. Obce zakazují pouze ten podomní prodej, který je realizován bez předchozí objednávky spotřebitele.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Předváděcí akce a podomní prodej Spotřebitelská poradna dTest