Plynová varná deska

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
potřebuji vyměnit v domácnosti varnou plynovu desku. V obchodě mi bylo řečeno, pokud má varná deska pojistky (nevím jestli u výrobků MORA je "STOP GAS" to samé jako tepelná pojistka) nelze zapálit plynový hořák v době výpadku dodávky elektrické energie. Je to pro mne dost podstatné, protože v případě tohoto výpadku jsme v rodinném domku bez vody, elektřiny i tepla a plyn byl v této situaci jediná možnost ja si uvařit alespoň čaj nebo teplý oběd. Jde o pravdivou informaci? Uvažovali jsme o výrobku firmy mora s trojitým hořákem, ale vyrábí se pouze v matném nerezu, který povrch varné desky je podle vás na údržbu nejlepší?
Děkuji za odpověď D.Tupá

Doporučení časopisu dTest

Většina vestavných varných plynových desek (a plynových sporáků) je vybavena zapalovací svíčkou a termoelektrickou pojistkou (termočlánkem), které jsou součástí každého hořáku. Pojistka představuje bezpečnostní opatření, automaticky přeruší přívod plynu, dojde-li z jakýchkoliv důvodů ke zhasnutí plamene (např. přeteče-li tekutina z hrnce). Rozhodně však při výpadku elektrické energie nevyřadí plynovou desku z provozu, tedy nepřijdete o možnost na ní vařit. Když nepůjde proud, nebude fungovat zapalovací svíčka, to znamená, že hořák musíte ručně zápalkou či zapalovačem zapálit (zápalku přiložíte k hořáku, stisknete úplně jeho ovladač a otočíte jím do polohy maximálního výkonu).

Každý materiál desek má svá pro i proti. Na hladkém lesklém nerezu je vidět každá zaschlá kapka, matný nerez je v tomto směru ve výhodě. Při údržbě povrchů se vždy řiďte doporučením výrobce, které je uvedeno v návodu.