Plnění z povinného ručení viníka

Spotřebitelský dotaz

Při dopravní nehodě, kdy druhý účastník nedal přednost v jízdě (závěr PČR na místě, oba jsme podepsali policií vyhotovený "Záznam o dopravní nehodě") byl poškozen nárazník, světlomet a blatník (dle pojišťovny a opravny škoda cca 23.000,-). Pojišťovna, která má hradit škodu z povinného ručení, oznámila, že vozidlo má obvyklou cenu cca 29.000,- (poř. hodnota nového cca 400.000,-, stáří cca 12 1/2 roku, najeto necelých 90.000 km, první majitel, pravidelně servisované, STK bez problémů). Z tohoto důvodu pokládá nehodu za "totálku" a stanovila zůstatkovou hodnotu vozu po nehodě na cca 6.000,-Kč. Co to znamená pro majitele? Hradí pojišťovna škodu nebo - nelogicky - hradí zůstatkovou hodnotu po nehodě nebo dokonce před nehodou? Při NEZAVINĚNÉ nehodě a plnění z povinného ručení viníka má pojišťovna hradit uvedení do provozuschopného stavu nebo nemusí?

Doporučení časopisu dTest

Dle § 9 odst. 1 ve spojení s § 6 odst. 2 písm. b) zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, máte jako poškozený právo vznést vůči pojišťovně viníka nárok na úhradu škody vzniklé poškozením, zničením nebo ztrátou věci (zde nabouraného vozidla), a to až do výše limitu pojistného plnění.

Pokud pojišťovna škodu prohlásí za totální, jedná se obvykle o škodu, jejíž oprava by převyšovala hodnotu vozidla. V takovém případě dojde k vyčíslení hodnoty vozidla před nehodou a po nehodě, a pojištěnému je poté vyplacen rozdíl mezi těmito hodnotami.

Jestliže nesouhlasíte s pojišťovnou vyčíslenou částkou, můžete se ji pokusit kontaktovat a požádat o prověření záležitosti. Pokud by Vám nebylo vyhověno a částka nebyla upravena, máte možnost si nechat vypracovat znalecký posudek, kterým by byla určena cena auta před nehodou a po ní, přičemž v případě, že by tento posudek vyšel ve Váš prospěch, jej můžete předložit pojišťovně a požadovat vyšší částku dle Vašeho znaleckého posudku. Seznam znalců naleznete například na https://www.dtest.cz/soudni-znalci. V případě, že Vám pojišťovna uzná vyšší pojistné plnění, měla by Vám nahradit náklady vynaložené na uplatnění Vašeho nároku, a to včetně nákladů na znalecký posudek.

Nedojde-li ze strany pojišťovny k vyplacení Vámi nárokované částky, můžete stále svůj nárok na náhradu vzniklé škody v její skutečné výši vznést vůči viníkovi dopravní nehody. Ten je povinen Vám doplatit rozdíl mezi částkou, kterou jste obdržel od pojišťovny a skutečnými náklady, které Vám vznikly v souvislosti s opravou vozu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest