Plnění havarijního pojištění

Spotřebitelský dotaz

Měl jsem střet se srnkou s vozidlem Octavia, jejíž tržní cena v době nehody byla 119.500 Kč (dle vyjádření České pojišťovny). Nehoda však byla řešena jako "totálka" s tím, že poškození vozidla je veliké a bylo mi po odečtení spoluúčasti 1.000 Kč vyplaceno cca 51tis Kč s tím, že za zbytkovou hodnotu mohu vozidlo odprodat doporučenému kupci. Je pochopitelné, pokud oprava vozidla přesahuje současnou hodnotu vozidla, že jde pak o řešení "totálky". Jinde jsem slyšel, že pokud oprava přesáhne 75 či 70%, pak se to také řeší jako "totálka". Ale mne zatím stála oprava cca 50tis, ale ještě jsou třeba udělat přední senzory a klimatizace, což servis odhaduje na 10 - 15 tis. V tom případě by oprava stála maximálně 65.000 Kč, což je cca 54,5 % ze současné ceny vozidla, což není ani hodnota 2/3. Jaká jsou tedy kritéria pro "totálku"? Na moji stížnost pojišťovna odpověděla, že postupovala správně. Toť vše. Navíc mi nikdo oficiálně nezrušil havarijní pojištění, a to by mělo "totálkou" zaniknout.

Doporučení časopisu dTest

Kritéria pro určení totální škody nejsou upravena žádným zákonem, ale pojišťovny je zpravidla upravují v rámci svých pojistných podmínek.

Z Vašeho dotazu není zřejmé, kdy byla smlouva o havarijním pojištění uzavřena a jaké pojistné podmínky se tedy pro Váš smluvní vztah uplatní. Z Všeobecných pojistných podmínek České pojišťovny platných od 1. 1. 2014 vyplývá, že totální škodou se rozumí zničení či takové poškození vozidla, kdy přiměřené náklady na jeho opravu jsou rovny nebo převyšují 100 % obvyklé ceny, kterou mělo vozidlo bezprostředně před pojistnou událostí.

Nesouhlasíte-li s postupem pojišťovny, máte možnost podat proti tomuto postupu stížnost e-mailem, písemně nebo prostřednictvím internetových stránek https://www.ceskapojistovna.cz/vas-nazor-nas-zajima. Písemné stížnosti se doručují na adresu pojistitele Česká pojišťovna a.s., P. O. BOX 305, 659 05 Brno. Nereaguje-li pojišťovna na stížnost nebo ji zamítne, můžete se obrátit i na Českou národní banku, Na Příkopě 28, 115 03 Praha 1, která je orgánem dohledu nad pojišťovnictvím.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest