Platba záloh za elektřinu

Spotřebitelský dotaz

Jsem zákazníkem ČEZ, konkrétně produktové řady eTarif, u které všechny záležitosti vyřizuji elektronicky v ČEZ ON-LINE zákaznické zóně. Zrušil jsem platbu záloh za elektřinu prostřednictvím SIPO a nově je chci platit BEZHOTOVOSTNÍM PŘEVODEM ze svého bankovního účtu.V zákaznické zóně v sekci "Změna způsobu placení" jsem byl nucen zvolit a nastavit způsob úhrady PŘÍMÉ INKASO /volba jiného typu platby záloh než SIPO a přímé inkaso zde není umožněna/.
ČEZ v Podmínkách užití produktové řady eTarif uvádí:" Po dobu užití Produktové řady eTarif je povinností zákazníka mít sjednáno přímé inkaso ze svého bankovního účtu ve prospěch bankovního účtu ČEZ Prodej, s. r. o., či SIPO u provozovatele poštovních služeb (sdružené inkaso plateb obyvatelstva)."
Navíc datum splatnosti je u přímého inkasa nastaveno na 21. den v měsíci, přičemž skutečné datum splatnosti dle rozpisu záloh na faktuře je poslední den v daném měsíci.
Je tento postup ČEZ v souladu se zákonem a může defacto nařizovat u dvou produktových řad /eTarif a eTarif fix/ pouze 2 druhy plateb záloh na stejném základu /přímé inkaso, SIPO/, když jinak umožňuje více typů plateb /bankovní účet, bankomat, Sazka, složenka/?
V příloze zasílám: VOPD a Podmínky užití produktové řady eTarif
V dodatku smlouvy po zrušení SIPO je uvedeno: úhrada záloh - přímé inkaso, obecná ustanovení - součástí smlouvy jsou Ceník a VOPD, zvláštní ujednání - smluvní ujednání eTarif - po dobu užití produktové řady eTarif se Smlouva řídí Podmínkami užití produtové řady eTarif.
Jak jsem zjistil u jiných dodavatelů elektřiny, ti platbu záloh bezhotovostním převodem umožňují bez omezení.

Doporučení časopisu dTest

Pokud má prodejce takovýto způsob platby záloh nastavený již od počátku, tedy jste o něm věděli již při uzavírání smlouvy, je to z právního hlediska v pořádku. Způsob platby záleží na poskytovateli. Prodejce na eshopu si také může stanovit, jaký způsob platby zákazníkům umožní, případně některé varianty zpoplatnit. V zákoně je zakotvena jen povinnost přijímat platby v hotovosti při osobním prodeji, jiné omezení zákon nestanoví.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest