Platba poštovného při neuznání reklamace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
zakoupili jsme si fotoaparát v "kamenném obchodě", který nyní chceme reklamovat, protože velice rychle spotřebovává baterky (během 2 dnů jsou baterie vybité).
Prodejce nám ovšem sdělil, že pokud výrobce reklamaci neuzná, bude nám prodejce účtovat 459,- Kč za poštovné plus oprava. Má na toto právo? Také v případě, kdybychom měli po záruční době a chtěli nechat fotoaparát opravit, bude nám účtováno dopravné 459,- plus oprava. Je to v pořádku, pokud tedy byl výrobek koupen v klasickém obchodě?
Děkuji a hezký den
Marcela

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, neuznaná reklamace není přímo řešena zákonem, podobný poplatek však také prodávajícímu zákon neumožňuje z judikatury jasně vyplývá, že prodávající nemá právo na jakékoliv platby za neuznanou reklamaci, ta je součástí jeho "podnikatelského rizika". Pouze nemáte vy sami v případě neuznané reklamace právo na uhrazení nákladů na uplatnění reklamace (např. vaše poštovné). Přejeme mnoho štěstí, a aby Vaše reklamace byla řádně vyřízena.