Platba kartou v zahraničí

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, protože bydlím v příhraničí s Polskem a mám platební kartu ERA Mastercard, zajímá mě, zda existuje možnost při platbě kartou v obchodě, aby prodavačka zadala platbu v buď korunách nebo v PL zlotých a tím mohla změnit banku a ovlivnit kurz. Při platbě v hotovosti máme často možnost si vybrat, čím budeme platit.

Doporučení časopisu dTest

V případě, kdy platíte na území České republiky platební kartou, je prodejce povinen umožnit Vám zaplatit zboží v českých korunách.

V případě, kdy se na nacházíte v příhraničí, kde je běžné, že se dá za zboží zaplatit jak v domácí, tak zahraniční měně, je možné, že stejnou službu umožňují i při platbách prostřednictvím platební karty.

Avšak není to povinnost prodejce, aby Vám na území České republiky umožnit platit platební kartou v zahraniční měně.

Ze stejného důvodu není povinnost polských prodejců, zadat platbu v českých korunách.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest