Plastová okna

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.
Vážená redakce „Testu“.Prosím o radu,jak dále postupovat vůči firmě,která nám dodala a namontovala plastová okna,dveře,vnitřní parapety a žaluzie na rodinném domku.Zakázku objednala maminka (80-ti letá důchodkyně) dne 14.4.2009 jako „Smlouvu o dílo“ bez zednického zapravení a zaplatila smluvenou zálohu,která činila ½ ceny díla.Byl dohodnut termín montáže na 26.5.09 s tím,že práce budou trvat minimálně dva dny a přijedou 4 – 5 montérů.To vše vzhledem k tomu,že se jedná o výměnu 9-ti kusů kastlových oken a dveří.První překvapení vzniklo,když se v den montáže objevily pouze dva montéři.Další problémy vznikaly při samotné montáži.Montéři začali v 9 hod.ráno a skončily ve 21 hod.večer s tím,že spěchají a začali mávat jakýmsi cárem papíru zvaným „Předávací protokol“ k podepsání.Potvrdili jsme převzetí plastových oken,dveří,vnitřních parapetů a žaluzií co se počtu týká však nikoliv montáž.Druhý den jsme zjistili závažné nedostatky montáže oken,dveří a parapetů.Okna a dveře se sama zavírají nebo otvírají,z venku nedoléhají k vrchní špaletě na výšku (asi špatně zaměřeno).Vnitřní parapety jsou špatně skloněny (do okna) a na každém konci parapetu je jiný rozměr přečnívající přes hranu zdi. Parapety jsou usazeny na montážní pěnu dosahující v některých místech až 80mm výšky, takže se parapety hýbou.“OTŘESNÉ“!!! Na naše telefonické reklamace a připomínky k montáži a předání díla NIKDO z firmy nereagoval.Dokonce nám bylo odmítnuto vydání certifikátů k výrobkům a vystavení dodacího listu s rozepsanými položkami za dodané zboží a montáž.Na místo toho,přišla 2.6.09 konečná faktura za dílo.Zvolili jsme tedy následující postup.Sepsali jsme veškeré nedostatky na díle i nedostatky rozcházející se s nabízenými službami a společně s fakturou poslali doporučeně zpět firmě jako reklamaci 4.6.09 s tím,že s fakturou nesouhlasíme a nebude uhrazena,dokud nebudou vyřešeny reklamované nedostatky nebo nedojde-li k nějaké dohodě.Čekali jsme téměř 40 dnů nějakou snahu firmy řešit vzniklou záležitost,avšak marně. Po té jsme byli nuceni přistoupit k opravě (tzn. demontáž a opětovná montáž vnitřních parapetů) svépomocí,abychom mohli dodělat zednické zapravení a dům se stal opět normálně obyvatelným. Dodavatelsko-montážní firma se na delší dobu odmlčela až do 15.11.09,kdy nám opět poslala konečnou fakturu s tím,že reklamace dle sdělení jejich technika (který se však ani jednou nedostavil ani nás nekontaktoval),je vyřízena.Jelikož se toto sdělení nezakládá na pravdě a naše reklamace stále není vyřízena,zaslali jsme opět fakturu s odůvodněním zpět a připsali další závady,které vznikly během necelého půlročního používání oken a dveří. Vzhledem k tomu,že k dnešnímu dni nenastal žádný posun v této záležitosti,mám za to,že si firma z nás a hlavně z maminky dělá legraci,nebo si je jistá,že je v právu nebo nevím. Nehodláme za takto špatně odvedenou práci a za přístup firmy k této zakázce platit původní cenu ale rádi bychom tuto záležitost vyřešily.Nevím,můžeme-li odstoupit od smlouvy,nebo požadovat slevu a další slevy za opravy provedené svépomoci a nebo čekat,až jak to dopadne?!?V každém případě jsou okna namontována,avšak nevzhledně a s omezenými funkcemi. Předem děkuji za pochopení a radu Kavan Petr Brno

Doporučení časopisu dTest

Z Vámi popsané situace vyplývá, že jste řádně reklamovali vady díla, provedeného na základě uzavřené smlouvy o dílo a reklamace byla uplatněna řádně v záruční době. Vzhledem k tomu, že se jednalo o větší počet vad, pro které jste nemohli okna řádně užívat, máte na základě uplatněné reklamace právo žádat slevu z ceny díla, nebo od smlouvy odstoupit a to na základě § 645 občanského zákoníku. Vzhledem k tomu, že součástí smlouvy byla i samotná okna, je odstoupení od smlouvy poměrně problematické, protože by v tomto případě měl zhotovitel právo na vrácení oken. Z tohoto důvodu doporučujeme žádat slevu z ceny díla, a to nejlépe ve výši nákladů, které jste museli vynaložit na odstranění nedostatků. Obraťte se nyní písemně na zhotovitele, který dílo provedla, a trvejte na slevě v uvedené výši. V dopise uveďte, jak bude provedeno vzájemné vyrovnání (z Vašeho popisu není zřejmé, zda budete doplácet, nebo zda Vám musí firma určitou částku vracet). Upozorněte firmu, že jste připraveni svá práva bránit. Přejeme Vám, aby se celá záležitost brzy ve Váš prospěch vyřešila.