Placení úroku u kreditní karty

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, stalo se mi, že mojí chybou jsem omylem v den, kdy banka UCB žádala proplacení útraty na kreditní kartě, neměl na účtu dostatek prostředků. Na účtu byly k dispozici hned o den později. Jednalo se o částku 23.582,-Kč. A za to mi banka naúčtovala 562,61 Kč. Chtěl bych se vás jen zeptat, jestli je takto vysoký úrok za jeden den prodlení v pořádku.

Doporučení časopisu dTest

Případy velmi vysokých úroků z prodlení zákon výslovně neřeší. Základním kritériem přiměřenosti jsou dobré mravy. Dále je třeba přihlédnout k individuálním okolnostem každého případu.

Nejsou však stanoveny, a ani nelze stanovit, pevné hranice. K tomu nám slouží četná judikatura. Teorie se snaží najít v judikatuře Nejvyššího soudu „hranici“ u úroku 0,5 % z dlužné částky za každý den prodlení (usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. 8. 2008 č.j. 32 Cdo 2511/2008), za přiměřený lze ale někdy pokládat i úrok z prodlení 1 % denně z dlužné částky. Zatímco Nejvyšší soud zdůrazňuje konkrétní okolnosti každého případu a odmítá vyslovení určité pevné hranice, Ústavní soud se snaží mantinely alespoň nastínit, když výši 0,5 % úroku z prodlení denně z dlužné částky paušalizuje jako zásadně nepřiměřenou (nález Ústavního soudu ze dne 1. 7. 2010, č.j. I. ÚS 728/10-1). Z rozhodovací praxe soudů lze tedy obecně dovozovat, že úrok z prodlení, který by převyšoval 1 % denně z dlužné částky, by byl již nepřiměřený. Ve vašem případě se jedná dokonce o úrok ve výši přibližně 2 % denně.

Ovšem ve Vaší situaci se lze ale domnívat, že celá výše naúčtované částky nebude pouze úrok z prodlení, ale také smluvní pokuta, kterou máte sjednanou s bankou. UCB ve svém sazebníku uvádí smluvní pokutu ve výši 500 Kč. Z toho vyplývá, že úrok z prodlení by byl jen cca. 60 Kč, což je výše již přiměřená.

Dovolujeme si Vás však upozornit na nález Ústavního soudu sp. zn. I.ÚS 3512/11, ze dne 11. 11. 2013, který hovoří o tom, že jednání v rámci spotřebitelských smluv zakládající smluvní pokutu nemohou být součástí tzv. všeobecných obchodních podmínek. Pokud tedy smluvní pokuta nebyla vtělena přímo do textu smlouvy, na které byl Váš podpis, nebo pokud jste na ustanovení obchodních podmínek hovořících o smluvní pokutě nebyl výslovně upozorněn, nemá UCB právo po vás tuto pokutu chtít. V tomto případě by se jednalo o bezdůvodné obohacení a Vy máte možnost zaslat společnosti výzvu k jeho vydání.

Zároveň je dle § 2051 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, vždy možné požádat soud o snížení smluvní pokuty, která byla ujednána v nepřiměřené výši.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest