Patří můj strop a sousedova podlaha do vodorovných konstrikcí domu, které je můžou upravovat jenom se souhlasem SVJ

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupili jsme byt v panelovém domě a nad námi máme sousedy se dvěma milými dětmi, které celý den běhají a všechno poušti na zem - neskutečný rámus. Když jsme si stěžovali na SVJ s tím, že soused pravděpodobně zasáhl položením nové podlahy do vodorovných konstrukcí, tak nám napsali, že jejích podlaha a tedy náš strop nepatří do vodorovných a svislých konstrukcí a podle stanov to nemusí řešit. Mám dotaz, patří tedy táto část bytu do vodorovných konstrukcí. Soused si pravděpodobně předělal podlahu bez položení zvukové izolace, co nám jako nájemníkům pod nimi způsobuje ze života peklo. Domluvy neplatí, a my nevíme jak dál . Oba s manželem jsme důchodci s narušeným zdravotním stavem. Po třech měsících bydlení jsme zralí na psychiatrii. Odvolávali jsme se i na Domovní řád, který je pověšen v přízemí domu a má zaručovat každému obyvateli domu slušné a nerušené bydlení. Jeho porušování neřeší ani SVJ a ani sousedé nad námi.
Poraďte prosím jak postupovat dál.

Doporučení časopisu dTest

Váš případ je možné řešit dvěma způsoby. První způsob je skrze tzv. imise a sousedské vztahy upravené v občanském zákoníku. Druhý způsob je pak skrze SVJ a případné úpravy bytu v rozporu se stanovami. Naši odpověď začneme prvně zmíněným způsobem obrany.

1. IMISE
Dle ustanovení § 1013 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, platí, že "vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku."

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud je hluk ve Vašem případě nepřiměřený ve vztahu k tamním poměrům, máte vůči Vašim sousedům nárok na zdržení se tohoto rušivého jednání. Tyto situace se řeší v prvé řadě domluvou. Pokud domluva nestačí, je zapotřebí podat tzv. zápůrčí žalobu. Touto žalobou se budete po sousedovi domáhat, aby s rušivým jednáním přestal či jinak vyřešil vzniklou situaci tak, aby hluk vznikal pouze v míře přiměřené. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, které je zřejmě účinnější než postup skrze SVJ, doporučujeme záležitost předat advokátovi.

2. SPOLEČNÉ ČÁSTI DOMU
Druhý způsob řešení je skrze SVJ. Společné části domu vymezuje ustanovení § 1160 občanského zákoníku. Toto ustanovení je přitom rozvíjeno nařízením č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím, které v § 5 odst. 3 uvádí, že "podlahy jsou společnými částmi domu, vyjma podlahových krytin v bytě a všeho, co je spojeno s položením či usazením a s funkcí příslušného druhu podlahových krytin, spolu s případnou kročejovou protihlukovou izolací a s tepelnou izolací, je-li součástí podlahové krytiny a nezasahuje do společných částí domu".

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud Váš soused zasáhl do podlahy takovým způsobem, že předělal podlahovou izolaci NESPOJENOU s podlahovou krytinou, zasáhl tím i do společných částí. Podle § 1175 odst. 1 občanského zákoníku pak platí, že "vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části". Pokud tedy Váš soused skutečně zasáhl do podlahy způsobem, jaký popisujete, dopustil se porušení ustanovení § 1175 odst. 1 občanského zákoníku. Tuto situaci by primárně mělo řešit SVJ zápůrčí žalobou (stejná žaloba, která se uplatní i v případě prvně zmíněného řešení). Tato žaloba by směřovala k nápravě vzniklého stavu. Pokud SVJ odmítá spolupracovat, můžete tuto žalobu podat sama.

3. CELKOVÉ ŘEŠENÍ
Teoreticky by tak bylo možné spojit oba dva zmíněné důvody (jak imise, tak zásah do společných částí domu) a uplatnit je v jedné společné zápůrčí žalobě. K tomu opět doporučujeme kontaktovat advokáta. Ještě předtím však můžete seznámit SVJ s touto argumentací, s trochou štěstí by mohlo změnit názor.