Parapety

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, před 4 lety jsme si nechali postavit dům na klíč, ted po 4 letech mi začali prohnívat titanzinkové parapety (které jsou údajně na furt),psala jsem do firmy ,která nám dům stavěla ,ale nic žádná odpověd. Chápu ,že je to dýl než 2 roky ,ale věc co má vydržet na furt a po 4 letech snije je záhada.Nutno podotkonout že jsem v záruce reklamovala mokrý flek na fasádě na šambráně u okna a nikdo nedokázal říct z čeho tam je a ted na tom samém okně hnije parapet .Mohu poporist jestli mám nárok na reklamaci očividně je něco špatně.

Doporučení časopisu dTest

Nárok na reklamaci máte, pokud je ještě stavba či jednotlivé části stavby v záruce. Zákonná záruka na stavbu je podle § 2629 občanského zákoníku 5 let. Zjištěnou vadu je nutno bez zbytečného odkladu oznámit dodavateli stavby.

Pokud ale u parapetů bylo garantováno, že jejich životnost je "na furt" a ideálně to máte někde potvrzeno, dodavatel by měl za vady odpovídat i po uplynutí zákonné doby. Ustanovení § 2113 občanského zákoníku říká, že "zárukou za jakost se prodávající zavazuje, že věc bude po určitou dobu způsobilá k použití pro obvyklý účel nebo že si zachová obvyklé vlastnosti. Tyto účinky má i uvedení záruční doby nebo doby použitelnosti věci na obalu nebo v reklamě. Záruka může být poskytnuta i na jednotlivou součást věci."

Dodavatel je povinen se k uplatněné reklamaci vyjádřit a reklamaci případně vyřídit do 30 dnů.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest