Oxidace mobilního telefonu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, porouchal se mi mobilní telefon, tak jsem ho šel reklamovat. Bohužel mi po třiceti dnech řekli pouze, že došlo k oxidaci a že reklamaci neuznávají.
Nabídli mi sice slevu 300 Kč na nový výrobek, ale já s tím stejně nejsem spokojen. Můžu se nějak bránit?
Předem děkuji za radu.

Doporučení časopisu dTest

Na Vámi popisovaný konkrétní problém dopadá § 19 odst. 3, zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele v platném znění (dále jen
"ZOS"): "Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Do této lhůty se nezapočítává doba přiměřená podle druhu výrobku či služby potřebná k odbornému posouzení vady. Reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace, pokud se prodávající se spotřebitelem nedohodne na delší lhůtě. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva,
jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit."
Pokud byla reklamace vyřízena (zamítnutím) až po uplynutí uvedené 30 denní lhůty, máte stejná práva, jako by se jednalo o vady neodstranitelné. Potom záleží, jde-li o vadu, která brání tomu, aby věc mohla být řádně užívána jako věc bez vady (patrně se jedná o Váš případ), máte jako kupující právo na výměnu věci nebo má právo od smlouvy odstoupit.
Pokud se jedná o jiné vady neodstranitelné a nepožadujete-li výměnu věci, máte jako kupující právo na přiměřenou slevu z ceny věci nebo
může od smlouvy odstoupit. Naznačený postup je upraven v § 622 odst. 2 a 3 občanského zákoníku.
Byla-li reklamace vyřízena před uplynutím uvedené 30 denní lhůty, máte možnost řešit případný spotřebitelský spor (zamítnutou reklamaci)
mimosoudně v rámci projektu Ministerstva průmyslu a obchodu - ADR prostřednictvím kontaktního místa, kterým jsou i SIC SOS; toto řešení však předpokládá dobrovolný souhlas obou stran případného sporu. Další možností je, že si necháte zpracovat znalecký posudek. Seznam znalců
naleznete na www.justice.cz. Pokud závěr znaleckého posudku dopadne ve Váš prospěch, pokuste se znovu dohodnout s prodejcem. Máte právo na úhradu nutných nákladů spojených s reklamací podle § 598 občanského zákoníku tj. i na úhradu nákladů za znalecký posudek. Nebude-li se s
Vámi chtít prodejce dohodnout, potom zbývá domáhat se svých práv prostřednictvím občanskoprávní žaloby, přičemž strana ve sporu neúspěšná hradí náklady řízení.