Oprava brýlí

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Prosím o radu a předem děkuji. Na základě očního vyšetření jsem si dala vyměnit do svých brýlí nové skla - práce v optice na týden. Když jsem si pro ně přišla, byly mi vráceny s tím, že opraváři se zlomily na straně (boční slabá část, která se dává za ucho). Buď mi je na vlastní náklady zaletují, ale už to nebude jako dřív (mohou údajně vydržet půl roku, možná ani ne, musím být při sundávání opatrná), a nebo si mám koupit nové obroučky - cena asi 700,-Kč. Ptám se, zda mám nárok na náhradu škody od opraváře, neboť jsem mu dala moji osobní věc v naprostém pořádku, požadovala pouze výměnu sklíček a byly mi vráceny prasklé brýle. Jsem v ID, už výměna skel mě přijde na 300,-Kč a ještě bych si měla díky nešikovnosti opraváře kupovat nové obroučky. Děkuji za radu, jak postupovat.

Doporučení časopisu dTest

Dle § 2944 občanského zákoníku každý odpovídá za škodu způsobenou na převzaté věci, která má být předmětem jeho závazku, neprokáže-li, že by ke škodě došlo i jinak. V § 2951 je potom stanoveno, že škoda se primárně nahrazuje uvedením v předešlý stav, čímž rozhodně není pouhé zaletování obroučků. Pokud byste to požadovala, musí Vám být škoda uhrazena v penězích. Hradí se vždy skutečná škoda. Při určení výše škody na věci se vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest