Oprava automobilu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, vlastníme 1,5 roku starý automobil Škoda Rapid, nedávno jsme měli nehodu kterou zavinil řidič druhého automobilu. Automobil jsme 14.11.2016 odvezli do autorizovaného servisu na opravu s tím, že škodu zaplatí pojišťovna ze zákonného pojištění viníka nehody a my po dobu opravy dostaneme k užívání náhradní automobil. V servise jsme podepsali plnou moc k vyřízení dokladů s pojišťovnou. 25.11. 2016 nám volali ze servisu, že auto máme opravené a proto musíme vrátit náhradní vozidlo. Jaké bylo naše překvapení kdy nám zdělili, že naše auto nám nevydají dokud nedostanou od pojišťovny krycí dopis. Takže jsme najednou byli bez vlastního automobilu i bez náhradního automobilu. Servis nám nabídnul půjčení automobilu Škoda Citigo za 220 kč na den ale s tím, že si to budeme platit sami. Chci se zeptat jaké máme možnosti, abychom nemuseli platit za to, že nemůžeme používat vlastní automobil cizím zaviněním.

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě došlo k tomu, že autoservis uplatnil zadržovací právo k Vašemu vozu, což mu umožňuje § 1395 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Krycí dopis je závazkem pojišťovny, že opravy (vzniklou škodu) uhradí - pro autoservis je tedy zárukou, že za práci a materiál dostane zaplaceno. Pokud ještě nedorazil nebo nedošlo k zaplacení za opravy automobilu z Vaší strany, může autoservis auto zadržet k zajištění splatného dluhu za opravy.

Pojišťovna má ze zákona na provedení šetření škodné události 3 měsíce ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění z pojištění odpovědnosti. Pak má ještě dalších 15 dnů na zaplacení (viz § 9 odst. 2 a 3 zák. č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla). Na poskytnutí krycího podpisu není zákonný nárok, ale mnohdy je běžnou praxí mezi pojišťovnami a jejich smluvními servisy. Proto také zákon nestanoví pro vystavení krycího dopisu žádnou lhůtu. Doporučujeme proto prostudovat smluvní podmínky pojišťovny, která řeší škodnou událost, nebo se informovat přímo na zákaznické lince pojišťovny, případně na pobočce, o stavu vyřízení škodné události.

To, jakým způsobem se poskytuje bezplatně náhradní vozidlo, záleží na smluvních podmínkách konkrétního servisu, případně pojišťovny. Nevíme, o jaký servis se jedná či u které pojišťovny máte vozidlo pojištěno a jaké produkty využíváte, takže nemůžeme posoudit, na jak dlouho máte nárok na bezplatné užívání náhradního vozidla. Obecně však na něj nárok není.

Ve Vašem případě by bylo možné chtít náklady za využívání náhradního vozu po řidiči, který zavinil dopravní nehodu, skrze jeho pojišťovnu. Způsobil Vám totiž nejenom škodu na Vašem vozidle, ale také Vám znemožnil Vaše auto používat, čímž Vám vznikly náklady na zapůjčení náhradního, tedy další škoda. Nárok na náhradu škody v tomto případě máte podle § 2927 odst. 1 občanského zákoníku. Podle ust. 2952 občanského zákoníku se potom hradí skutečná škoda a ušlý zisk. Tato ustanovení je nutné propojit s § 6 odst. 2 písm. b zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, podle něhož Vám pojišťovna řidiče, který Vás naboural, hradí způsobenou škodu vzniklou poškozením věci (auta). Za tuto škodu se považují také nutně a účelně vynaložené náklady na provoz vypůjčeného vozidla.

Podle České pojišťovny lze v případě nepodnikající fyzické osoby vypůjčení náhradního vozidla hradit v případech, kdy vozidlo nutně potřebujete, např. pro zajištění chodu domácnosti, dopravy do zaměstnání (pokud jste i dříve jezdil autem), návštěvy lékaře, dopravy dalších osob, pokud k nim docházelo i dříve apod. Podobný "metr" budou mít i jiné pojišťovny. Dále se posuzuje třída vozidla - musí být stejná nebo nižší než je Vaše, cena výpůjčky - musí odpovídat obvyklým cenám. Blíže k podmínkám zapůjčení náhradního vozidla od České pojišťovny viz https://www.ceskapojistovna.cz/documents/10262/50018/informace-k-pujcovnemu.pdf.

Každopádně Vám doporučujeme se i o těchto okolnostech informovat u pojišťovny, která škodnou záležitost řeší. Ta Vám poskytne nejrelevantnější informace o tom, co proplatí a co už ne.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest