Opakování testů

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, po delší době jsem si pročítal dotazy zde v poradně. Občas narazím na dotaz na výrobek, který už v testu dlouho nebyl (např. žehličky, napadají mě ještě zvlhčovače, papiňáky apod.). Naopak jsou ale testy, které se opakují skoro každou chvíli i vícekrát během jednoho roku - foťáky, mobily, vysavače, pračky. Tyto testy TEST zřejmě odněkud přebírá; nevím, zda je má zdarma nebo za ně platí, ale osobně bych více ocenil spíše opakování testů výrobků, které proběhly dávno než stále dokola totéž. Čímž neříkám, že to je technicky či finančně možné, protože do pozadí výběru výrobků nevidím.

Jinak ale TEST chválím, dělá záslužnou práci. Díky, David Lebeda

Doporučení časopisu dTest

Naší radostí by bylo otestovat vše, o co mají čtenáři časopisu TEST
zájem. V současné době to ale není možné, protože musíme přihlížet ke
stavu naší pokladny, ze které platíme nákupy výrobků a hlavně jejich
analýzy. Hlavním zdrojem peněz je prodej časopisu. Čím více máme
předplatitelů a čím více časopisu se prodá na stáncích, tím více testů
můžeme přinést. Testy, které publikujeme, lze rozdělit do čtyřech
skupin.

V první skupině jsou společné (mezinárodní) testy evropských
spotřebitelských organizací, včetně té naší (např. vysavače,
automatické pračky, myčky nádobí, mobily, MP3). Každá organizace
nakoupí a do laboratoří dodá výrobky z trhu země, ve které působí, a
hradí jejich analýzy. Následně ale publikuje všechny testované výrobky
(tedy nejenom ty, které do testu dodala).

Druhou skupinu představují mezinárodní testy, do kterých nejsme aktivně
zapojeni (např. dětské autosedačky, dětské kočárky pneumatiky,
kompaktní úsporné zářivky, GPS navigace, ploché televizory, mobily,
multimediální přehrávače, digitální videokamery). Právo publikovat
výsledky těchto testů vyplývá z našeho členství v mezinárodní
organizaci (hradíme členské příspěvky).

Třetí skupinu tvoří testy, které organizujeme sami a hradíme veškeré
náklady s nimi spojené (např. jízdní kola pro děti, školní batohy a
aktovky, balené vody, dveřní kování, in-line brusle, schůdky do
domácnosti, žehlicí prkna, prací prášky a gely).

Ve čtvrté skupině jsou testy výrobků, které přejímáme v rámci
spolupráce s renomovanou německou spotřebitelskou nadací Stiftung
Warentest (např. testy kosmetických výrobků, DVD rekordéry a
přehrávače, sekačky na trávu).

Výrobky, které se objevují v dotazech poradny (např. žehličky, tlakové
hrnce, fritovací hrnce, čističky vzduchu, filtry na vodu), nejsou
zahrnuty v mezinárodním plánu na rok 2009 a 2010. Do našeho plánu na
rok 2009 jsme je z finančních důvodů nemohli zařadit, nebyli bychom
schopni zaplatit jejich analýzy.

Je logické, že se nemůžeme testy, které publikujeme, zavděčit všem.
Ale - na www.dtest.cz jsme připravili dotazník pro naše předplatitele a
čtenáře (nepředplatitele) i náhodné návštěvníky našich webových
stránek, který mimo jiné obsahuje seznam různých výrobků s otázkou, o které by měl respondent největší zájem. Výrobky, které dostanou nejvíce hlasů, se budeme snažit otestovat.