Omezení prodeje na osobu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, marně se snažím najít odpověď na otázku, zda obchod (typicky supermarket) může omezit odběr zboží na osobu a den, při určité nastavené akční ceně. Čím je toto stanoveno? Obchodními podmínkami, se kterými člověk souhlasí při vstupu do marketu?

Doporučení časopisu dTest

Obchodními podmínkami, které by Vás zavazovaly již samotným vstupem do prodejních prostor, to není. Obchodní podmínky jsou obecné a zde jde zásadně jen o určité druhy zboží a jen v situaci, kdy jsou v akci za zvýhodněnou cenu. Toto omezení bývá jednou z podmínek samotné nabídky zboží v reklamním letáku a na štítku u zboží vystaveného v regálu. Je-li takto uváděna, pak je Vám i jiným zákazníkům činěna veřejná nabídka na uzavření kupní smlouvy ve smyslu § 1732 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za stanovenou cenu, ale i za podmínky omezeného počtu kusů na jednu osobu/den. Lze ji stanovit, i když to občanský zákoník výslovně neřeší, a rozhodně nepatří k podmínkám zakázaným. Vložením zboží do nákupního košíku projevujete souhlas s takto nastavenou nabídkou, což si ovšem do zaplacení kupní ceny na pokladně můžete rozmyslet. Zaplacením kupní ceny je dovršen proces uzavírání kupní smlouvy a teprve tehdy se stáváte vlastníkem zboží v souladu s § 2160 odst. 2 téhož zákona.

Stanovením tohoto omezení u zboží tak atraktivního pro větší okruh spotřebitelů se prodejci (hlavně právě supermarkety s větší návštěvností) snaží dostát své povinnosti zajistit po celou dobu trvání akce dostatek pro všechny zákazníky, tak aby bylo zboží takzvaně k dostání. V opačném případě by prodejce mohl čelit sankci za vábivou reklamu, která zákazníky na slevy naláká, avšak skladové zásoby zájem zákazníků nepokryjí ani při zahájení akce. Zákaz vábivé reklamy obsahuje příloha č. 1 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, na kterou odkazuje jeho § 5 odst. 3.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest