Omezení množství při prodeji "akčního" zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zajímalo by mne, zda má prodejce právo omezit množství zboží, které mi prodá. Konkrétně v supermarketu při prodeji mléka za "akční cenu" se snaží prodejce někdy argumentovat tím, že prodávané množství je omezeno např. 1 karton na osobu, případně pouze obvyklé množství pro domácnost (pro mě ale může být obvyklé množství jiné než pro něj). Dle mého názoru, pokud mám již zboží v košíku a stojím u pokladny, neměl by mi prodejce bránit v nákupu - pokud za danou cenu zboží nechce prodávat, ať ho neprodává vůbec (kdybych měl plný košík toho nejdražšího mléka - to by prodejci jistě nevadilo). Děkuji za odpověď

Doporučení časopisu dTest

Prodejce je oprávněn určit limit na nákup jednoho výrobku, zejména pokud je toto zboží v akci, jelikož jeho povinností je zboží v akci mít po určitou dobu dostupné většímu množství spotřebitelů. Prodejce je povinen o této skutečnosti dostatečným a prokazatelným způsobem spotřebitele informovat. Nutno pamatovat, že se jedná o dvoustranný vztah, kdy vložením zboží do košíku Vás ještě nezavazuje k nákupu, teprve zaplacením u pokladny je kupní smlouva uzavřena.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest