Odvolání proti pojistné události

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou. Při dopravní nehodě střed se zvěří, došlo k poškození vozidla mé přítelkyně Audi A4 B7 r.v. 2007. Nehoda byla řádně zadokumentována a šetřena Policií ČR. Jelikož mám negativní zkušenost se servis ( např. chybělo víčko na brzdové kapalině po servisní prohlídce) nechal jsem si udělat škodu rozpočtem a oslovil jsem svého známého, aby mi vozidlo opravil svépomocí. Vozidlo opravuje z originálních dílů které kupuje na burze, kdy od těchto dílů nemá fakturu. Pojišťovna poslala výplatní dopis a částku plnění ve výši 30 000Kč. Tato částka, zcela neodpovídá částce opravy vozidla. Když jsem jsi dělal cenovou kalkulaci těchto originálních náhradních dílů na internetových stránkách ´´Auto Kelly,, dospěl jsem k částce nejméně 69 000 Kč, kdy v tomto není zohledněno lakovaní a montážní práce. Pojišťovně byl zaslán e-mail ve kterém bylo rozpis výše uvedených náhradních dílů, kdy částka navrhovaná pojišťovnou, tomu vůbec neodpovídá. Pojišťovna odpověděla, ať pošlu faktury, že toto přehodnotí. Jak už jsem zmínil, díly jsou kupovány z burzy a z tohoto důvodu, faktury nemám. Prosím Vás radu, jak mám v konkrétní situaci pokračovat.

Doporučení časopisu dTest

V případě likvidace škody rozpočtem postupuje pojišťovna tak, že vypočte cenu za díly a práci dle tabulkových hodnot, přičemž se typicky použijí průměrné ceny náhradních dílů a ceny práce na nižší průměrné úrovni. Obecně tak není nutné faktury dodávat, nicméně se může stát, že tabulkově určené ceny budou nižší, než za kolik proběhne reálná oprava, obzvláště když se jedná o prémiovou značku a nepříliš starý vůz.

Řešením by mohlo být nechat si provést určení rozpočtu dle tabulek u jiného znalce a s ním potom rozporovat rozpočet stanovený pojišťovnou. Případně si od likvidátora vyžádat tabulky, na základě kterých byl rozpočet stanoven, a ověřit zdali vše odpovídá tomu, jak byla škoda vypočtena. Případného znalce si potom můžete vyhledat zde: http://datalot.justice.cz/justice/repznatl.nsf/$$SearchForm?OpenForm.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest