Odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den
dne 4.7.2010 jsem odebrala osobně na kontatktním místě televizi, objednanou přes internet v e-shopu firmy ELEKTROCR.CZ. Bohužel jsem si v nabídce nevšimla, že zmíněná televize nemá možnost digitálního příjmu. Po telefonu mi bylo sděleno, že televizi nemohou vzít zpět, jelikož jsem ji odebrala osobně na jejich kontaktním místě (tuto podmínku mají uvedenou ve smlouvě).
Chtěla bych se zeptat, zda toto jednání neodporuje §6 zákona 367/2000, a zda jejich povinnost vzít zboží do 14 dnů zpět bez udání důvodu, opravdu zaniká odběrem zboží na kontaktním místě.
Děkuji za odpověď Hofmanová

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, domníváme se, že prodávající se nemůže vyhnout právu spotřebitele na odstoupení od smlouvy jen proto, že bylo zboží vyzvednuto na kontaktním místě. Občanský zákoník mluví o způsobu uzavření smlouvy, která v tomto případě zjevně byla uzavřena prostřednictvím dálkových prostředků, jestliže jste na jejich e-shopu reagovala na nabídku svou objednávkou. Toto právo nemůže být omezeno ani ustanovením uvedeným ve smlouvě. Protože Vám podle našeho uvážení nebyla řádně předána informace o právu na odstoupení od smlouvy (naopak jste byla informována v rozporu se zákonem), prodlužuje se lhůta na odstoupení na tři měsíce. Doporučujeme např. s využitím vzoru zveřejněného na www.dtest.cz od smlouvy odstoupit a trvat na vrácení peněz.