Odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

v případě objednání zboží z internetového obchodu, s platbou předem, ale zásilka odmítnuta příjemcem u přepravce, vrací se pouze cena zboží nebo i cena přepravy? Nejedná se o odstoupení od smlouvy, ale nepřevzatou zásilku.

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

děkujeme Vám za využití online poradny časopisu dTest.

Předně je třeba upozornit, že zákon nezná způsob ukončení smlouvy "nepřevzetím zásilky". Pakliže již nemáte o zboží zájem a chcete smlouvu zrušit, je zde zákonná možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů ode dne převzetí zboží dle § 1829 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "OZ"). Směrnice o právech spotřebitele toto dále rozšiřuje a říká, že je možné odstoupit od smlouvy ještě před převzetím zboží.

Nepřevzetí zásilky by mohlo být dle svého obsahu v souladu s § 555 odst. 1 OZ vykládáno jako odstoupení od smlouvy. Doporučujeme však mimoto ještě prodávajícího uvědomit o tom, že se jedná o odstoupení od smlouvy z Vaší strany. Nicméně upozorňujeme, že zákon při odstoupení od smlouvy stanoví povinnost spotřebitele nést náklady na vrácení zboží zpět prodávajícímu dle § 1820 odst. 1 g) OZ. V případě, že tedy bude Vaše nepřevzetí zboží prodávajícím akceptováno jako odstoupení od smlouvy, je oprávněn po Vás požadovat náklady, které mu vzniknou s navrácením zboží zpět k němu.

Co se týče vrácení peněz, tak dle § 1832 odst. 1 OZ je podnikatel povinen Vám vrátit veškeré uhrazené prostředky včetně nákladů na dodání.

Pro shrnutí je tedy prodávající povinen Vám vrátit cenu zboží spolu z cenou poštovného směrem k Vám, je však oprávněn po Vás požadovat cenu poštovného za zpětné vrácení zboží směrem k němu.

S přáním příjemného dne

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest