Odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, otec si z e-shopu zakoupil na dobírku notebook. Po jeho převzetí a zkontrolování jsme nebyli spokojeni s obsahem (chyběla dokumentace, balení jevilo známky již možného používání). E-shop následně uznal, že došlo k záměně notebooku a že si ho tedy vyzvedne a následně vrátí peníze. Ovšem dodal k tomu že notebook nesměl být používán (což ovšem byl, kvůli zkontrolování jeho funkčnosti). Dle mého názoru by na tom ale nemělo záležet a vzhledem k tomu že nám bylo dodáno jiné zboží, máme nárok na vrácení peněz. Před chvíli jsem se zde ale dočetl, že na podnikatele se nevztahuje 14denní záruka vrácení zboží. Do osobních údajů byl uveden DIČ, nikoliv IČO. Tudíž by mě zajímalo jestli to může hrát roli. Další věc že prodávající dodal zboží, kde již odečetl DPH. Předpoklad byl, že si ho ale otec následně sám odepíše, tudíž nevím jestli se tohle smí.

Doporučení časopisu dTest

Samotné uvedení identifikačního čísla podnikatele (nebo DIČ) ještě nemusí být pro posouzení povahy právního vztahu směrodatné. Spotřebitelem je vždy fyzická osoba, která vůči podnikateli vystupuje mimo rámec své vlastní podnikatelské činnosti. Záleží ovšem, jakým způsobem se vůči konkrétnímu obchodníkovi prezentujete a zda může rozumně předpokládat, že nejedná s podnikatelem. Něco takového bude zřejmě jednodušší prokázat v případě, kdy kupujete věc, která nade vší pochybnost nemůže ze své povahy sloužit Vašim podnikatelským účelům.

Jste-li při uzavírání smlouvy v pozici spotřebitele, vztahuje se na Vás úprava směrnice č. 2011/83/EU, která v bodě 47) své preambule říká, že spotřebitel by se zbožím měl nakládat a zkontrolovat je jen takovým způsobem,jaký by mu byl umožněn v prodejně. Notebook tedy můžete zapnout a zkontrolovat jeho funkce, do telefonu lze vložit SIM kartu, oblečení je možné vyzkoušet, ale nenosit. V těchto případech nemáte povinnost hradit prodávajícímu žádné náklady spojené se znovuuvedením zboží do prodeje.

Neprokážete-li, že jste ve vztahu s obchodníkem vystupoval jako nepodnikatel, výše zmiňovaná úprava se nepoužije.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest