Odstoupení od smlouvy - nevydané zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím o informaci, jak mám postupovat při odstoupení od smlouvy. Nechala jsem si před 4 měsíci opravit telefon. Byl ještě firmou poškozen (praskl jim displej) a na opravu čekám bez pár dnů už 4 měsíce. Chtěla jsem odstoupit od smlouvy o dílo a vrátit telefon, ale požadují po mně náhradu za vyměněný díl (telefon je však stále nefunkční). Což jsem odmítla.Jakm můžu dál postupovat? S firmou není bohužel rozumná řeč, dívala jsem se, že podobnou zkušenost má už více lidí..( fa NTSUP)

Doporučení časopisu dTest

Podle § 2615 odst. 2 občanského zákoníku se na práva z vadného plnění ze smlouvy o dílo užijí obdobně ustanovení o kupní smlouvě. Co se týče poškození Vašeho telefonu při opravě, můžete se domáhat náhrady škody na převzaté věci podle § 2944 občanského zákoníku, podle které je zhotovitel povinen Vám nahradit poškození Vašeho telefonu, tzn. konkrétně uhradit náhradu škody odpovídající ceně opravy displeje, který Vám praskl, neboť při stanovení výše škody se přihlíží k nákladům potřebné na obnovu věci do podobného stavu.

Právo na odstoupení od smlouvy o dílo máte v obecné rovině v tom případě, že se jedná o podstatné porušení smlouvy podle § 2002 odst. 1 občanského zákoníku. Jako podstatné porušení smlouvy lze hodnotit takové porušení, o němž strana porušující smlouvu již při jejím uzavření věděla nebo musela vědět, že byste vůbec smlouvu neuzavírala, pokud byste toto porušení předvídala. Ve Vašem konkrétním případě z Vámi popsaných skutkových okolností pokládáme porušení za podstatné, a proto od smlouvy odstoupit můžete.

Požadavek na uhrazení náhradního dílu nemá právní oporu vzhledem, neboť Váš telefon nebyl opraven.

Vzhledem k tomu, že negativních zkušeností s tímto obchodníkem je vícero, doporučujeme Vám obrátit se na Českou obchodní inspekci (jakožto dozorový orgán v oblasti spotřebitelských vztahů) s podnětem na zahájení prošetřování z důvodu podezření ze spáchání správních deliktů vůči spotřebiteli.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest