Odmítnutí reklamace z důvodu hygienické závadnosti

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, reklamovala jsem obuv, kterou jsem pochopitelně nosila a tudíž byla použitá, nicméně nijak extrémně - prostě normálně, jako když nosíte boty (dokonce jsem boty před reklamací i důkladně vyčistila). Prodejce mi však bez mrknutí oka reklamaci odmítl, a to z důvodu hygienické závadnosti, protože prý byly boty nošeny, a tudíž už nesplňují hygienické předpisy! Chtěla bych se tedy zeptat, zda na to má právo, a kde se to v těch právních předpisech nachází? Hledala jsem to všude možně, abych se dopátrala přesného znění (pokud nějaké je). Můžete mi, prosím, poradit, kde to najdu?

Doporučení časopisu dTest

Prodejce nepostupoval správně a jeho argument o hygienické závadnosti je irelevantní. Podle § 1814 písm. a) občanského zákoníku nesmí být Vaše práva z vadného plnění (tedy práv reklamovat zboží) ničím omezována. To stejné vyplývá i z § 2174 obč.zák. Požadavek na hygienickou nezávadnost se považuje za takové omezení a nelze k němu přihlížet. Prodejce měl povinnost Vám reklamaci přijmout.

Hygienické hledisko se uplatňuje pouze při odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku či mimo obchodní prostory. V § 1837 písm. g) obč.zák. se píše o "zboží v uzavřeném obalu, které spotřebitel z obalu vyňal a z hygienických důvodů jej není možné vrátit". Prodejce si možná spletl dohromady dva pojmy - reklamaci a odstoupení od smlouvy. Při reklamaci se ale tato výjimka neuplatní a právo reklamovat nelze tímto požadavkem nijak omezovat.

Pokud prodejce neplní povinnosti které mu ukládá zákon (především zákon č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele), je možné podat podnět České obchodní inspekci.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest