Od kdy platí lhůta na reklamaci

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

reklamovala jsem sedačku, pro její povahu se obchod sám nabídl, že sedačku vyzvedne na reklamaci, což se za tři týdny stalo. Přesněji v pátek 13.5.2022. Pokud jsem nepodepsala žádný dokument tak se lhůta pro vyřízení reklamace počítá klasicky následující den a to od 14.5.2022 a ne až následující den? Pokud se mi během včerejšího dne nikdo neozval s tím, že je reklamace vyřízena vznikl mi nárok na odstoupení od kupní smlouvy?

Děkuji moc

Doporučení časopisu dTest

Z ustanovení § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., zákon o ochraně spotřebitele vyplývá, že prodávající má povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů. Lhůta běží od okamžiku uplatnění reklamace. Následující den potom, co jste reklamaci uplatnili, je prvním dnem 30denní lhůty. Pokud její konec připadá na sobotu, neděli či svátek, pak lhůta skončí nejbližší následující pracovní den. Můžete se však s prodávajícím domluvit na delší reklamační lhůtě, pokud však takový souhlas neudělíte, reklamace musí být vyřízena do 30 dnů. V opačném případě se jedná o podstatné porušení smlouvy a máte právo odstoupit od smlouvy dle § 2002 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Domníváme se tedy, že zákonná lhůta k vyřízení reklamace již uplynula a máte právo odstoupit od smlouvy.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest