Nezdařilá veterinární operace

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Aktuálně řeším u svého psa, který byl na konci roku 2016 operován skutečnost, že se operace nezdařila podle očekávání. Absolvoval jsem s ním konzultační vyšetření u jiného veteriáře, než u jeho operatéra, který končetinu indikoval k okamžité reoperaci. Když jsem s tímto faktem konfrontoval operatéra, tvrdil, že se operace povedla a považuje jí za zdařilou. Můj problém je aktuálně v řešení veterinární komory, jejíž komunikace je tragická. Prozatím mi zaslali dopis o přijetí mé stížnosti s tím, že mne upozornili, že veterinární komora neposuzuje finanční vypořádání. Nevím, jak dále postupovat, na koho se obrátit - zda podat trestní oznámení? Odmítám znovu platit deset tisíc za operaci, kterou lékař neprovedl dle společného očekávání.

Doporučení časopisu dTest

Operace nohy Vašeho psa se považuje za odbornou veterinární činnost podle § 58 odst. 1 písm. b) zákona č. 166/1999 Sb., veterinárního zákona. Protože není výkon odborné veterinární činnosti upraven jako speciální smluvní typ, lze se náhrady škody domáhat podle obecných ustanovení občanského zákoníku, a to konkrétně porušením smluvní povinnosti podle § 2913 odst. 1 občanského zákoníku. Opětovné náklady na operaci psa se považují za účelně vynaložené náklady podle § 2970 občanského zákoníku, na jejichž náhradu byste v rámci vymáhání škody měl nárok.

Stížnosti na neodborně provedené zákroky upravuje zákon č. 381/1999 Sb., o Komoře veterinárních lékařů České republiky. Prostřednictvím tohoto řízení se ale nelze domáhat žádných finančních nároků. Podle § 17 stejného zákona ale může být proti veterinárnímu lékaři zahájeno disciplinární řízení, a to na návrh oprávněných osob uvedených v odstavci 2 stejného ustanovení. Vy sám právo zahájit toto řízení nemůžete, můžete ale na Komoru podat podnět k jeho zahájení. Jeho výsledkem může být v krajním případě podle § 17 odst. 1 písm. d) zákona č. 381/1999 Sb. vyškrtnutí ze seznamu členů Komory až na dobu pěti let. Následkem by podle § 4 stejného zákona překážka ve výkonu jeho veterinární praxe.

Nedojde-li mezi Vámi k dohodě, nezbude Vám, než se se svým nárokem na náhradu škody obrátit na soud. Vzhledem k povaze Vašeho sporu Vám pro tento případ doporučujeme zastoupení advokátem. Pro jeho výběr můžete např. využít naší databáze na https://www.dtest.cz/advokati.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest