Nevycerpany rodicovsky prispevek

Spotřebitelský dotaz

3.5.2022

Dobry den, mam dve deti za sebou a nestihla jsem tak dobrat rodicovsky prispevek na prvorozeneho syna. Cetla jsem nyni clanek na novinkach, ktery vznikl za Vasi spiluprace, kde je uvedeno, ze je mozne zazadat o doplaceni nevycerpaneho prispevku. Mohu se zeptat, jake jsou podminky, prosim? Do jake doby je nutne o to pozadat, musi se splnit nejaka kriteria prijmu (v tomto priprade pouze u manzela, jelikoz ja jsem jeste nebyla nijak zamestnana po dobu rodicovske dovolene, kterou na druheho synka jeste cerpam.

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

O zbytek rodičovského příspěvku bude možné žádat podle novely zákona o státní sociální podpoře.

Nové znění § 30a zákona stanovuje, že pokud Vám zanikl nárok na rodičovský příspěvek z důvodu narození dalšího dítěte, máte nárok na jednorázovou výplatu částky, která nebyla vyčerpána z celkové částky rodičovského příspěvku.

Podmínkou je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Dočerpat dávku tedy nebude možné u osob, kde ani jeden z rodičů nevydělává a nemá ani nárok na peněžní pomoc v mateřství.

Nárok na doplacení dále budete mít pouze pokud se druhé dítě narodilo po 30.6.2021. Zákon je totiž platný od 1.7.2021

Jednorázová výplata částky se rodiči vyplatí po narození nového dítěte, a to v kalendářním měsíci, který následuje po kalendářním měsíci, v kterém rodič ohledně narození nejmladšího dítěte v rodině splnil ohlašovací povinnost úřadu práce.


Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní Spotřebitelská poradna dTest

Přihlásit