Neuznání závady u prodloužené záruky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda se dá nějak bránit u vyjádření neuznání závady v prodloužené záruce. Před 4 a půl roku jsem si pořídil pračku a zakoupil s ní i prodlouženou záruku na 5 let. Pračka se porouchala a byla odvezena do servisu. Bylo mi sděleno, že pračka má kompletně zničená ložiska v pracím bubnu a servis čeká na vyjádření pojišťovny. Pojišťovna se po několika týdnech vyjádřila, že neuznává záruční opravu z důvodu, že se jedná o běžné opotřebení, na které se záruka nevztahuje. Mně osobně to nepřijde jako běžné opotřebení. Můžu s tím ještě něco udělat a vyjádření pojišťovny zvrátit?

Doporučení časopisu dTest

Záruční doba je ze zákona pouze 24 měsíční. Strany si však mohou sjednat její prodloužení. Děje se to dvěma způsoby. Buď jako klasická prodloužená např. pětiletá záruka, nebo jako pojištění po určitou dobu (např. 5 let).

Vzhledem k tomu, že jednáte s pojišťovnou, předpokládáme, že půjde o druhý případ. Nejprve je zapotřebí nahlédnout do pojistných podmínek, které byly k danému produktu sjednány. Zde zjistíte, v jakých případech Vám vznikne právo na vyplacení pojistného plnění. Pokud je v podmínkách uvedeno, že pojistné plnění Vám nenáleží v případě, kdy jde o běžné opotřebení zboží, a domníváte-li se, že předmětná vada nevznikla z důvodu běžného opotřebení, můžete si nechat vypracovat znalecký posudek, který by potvrdil Vaše tvrzení. Vyjde-li ve Váš prospěch, můžete u pojišťovny trvat na vyplacení pojistného plnění. Seznam znalců naleznete na stránkách www.justice.cz nebo na www.dtest.cz/znalci.

Pokud by se Vám s pojišťovnou nepodařilo dohodnout, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře. Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) (http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/prava-spotrebitelu/mimosoudni-reseni-spotrebitelskych-sporu-adr/).

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení soudních pří, které jsou finančně i časově velmi náročné. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest