Neuznaná reklamace křesel

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
reklamovali jsme dvě křesla, protože po 14 měsících užívání odnímatelné područky neustále kloužou po opěradlech (špatně řešený suchý zip-nejde zapnout pevněji) a jezdec klasického zipu na područkách ničí (škrábe) dřevo na opěradlech. Kdybychom chtěli područky sundat a používat křesla bez nich - už nelze, dřevo je opravdu dost poškrábané. Výrobce "závadu" neuznal, prý s područkami špatně zacházíme. Máme prý jen opírat ruce nikoliv nohy - to jsem teda moc nepochopila...
Na spodku křesel je klasický zip a v prodejně při zakoupení nám bylo řečeno, že ho můžeme rozepnout a potah sundat a vyprat. Výrobce opět neuznal, prý potah sundat nejde, zipy jsou určeny jen k prvotnímu napnutí látky ve výrobně.
Prodejce nám poslal dopis, že reklamace není uznána a máme si pro křesla přijet. Přiložili i písemné vyjádření výrobce, proč křesla neopraví.
Můžeme se nějak bránit a můžeme jednat přímo s výrobcem?
Děkuji Vám a děkuju také za zodpovězení mých předchozích dotazů.
Milada Chomátová, Litoměřice

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, samozřejmě můžete zkusit jednat přímo s výrobcem, bohužel však k tomu není povinen ze zákona, protože s Vámi není v právním vztahu (neuzavřel s vámi kupní smlouvu). Jestliže prodávající takto zamítnul reklamaci, doporučujeme poradit se s nezávislým znalcem (případně nejprve získat nezávazný názor z jiné prodejny, zda je takovéto řešení područek standartní). Následně uplatněte tzv. rozpor s kupní smlouvou, protože nemají křesla vlastnosti uváděné prodávajícím (nedá se sundat potah) a vlastnosti obvyklé (řešení područek). Vzor pro uplatnění rozporu naleznete na www.dtest.cz. V případě, že budete mít znalecký posudek, trvejte i na uhrazení posudku. Jestliže ani poté nebude Vaše reklamace vyřízena, zvažte mimosoudní řešení sporu (bližší info na www.mpo.cz). V krajním případě uvažte žalobu, doporučujeme však předtím kontaktovat právníka, který zajistí formální správnost žaloby a posoudí šanci na úspěch.