Neustálé závady na os. autě Škoda Octavia

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Rád bych vás požádal o radu jak dále postupovat. Mám na IČ koupený os. vůz Škoda Octavia Combi. Koupil jsem si i prodlouženou záruku 4 roky/120000km. Nyní najeto za 3,5 roku cca 115000km. Na autě už bylo několik závad řešených v rámci reklamace opravou (nefunkční nejprve jeden xenon, poté druhý, dále nefunkční radar na adaptivní tempomat, nefunkční LED denní svícení u jednoho světla - tyto všechny závady byly reklamovány postupně, postupný výskyt. Vždy vyměněn příslušný díl a od té doby se již závada neprojevila). Mnohem závažnější - a také dražší záležitost - je, že jsou neustálé problémy s převodovkou DSG. Převodovka již byla se stejnou závadou 3x v autorizovaném servisu a ani po třetí opravě není problém vyřešen - projevuje se znovu. Prosím o radu, jak postupovat dále - mám nárok na odstoupení od smlouvy, protože auto již 3x vykázalo stejnou závadu a ani po třech opravách není 100% funkční?

Doporučení časopisu dTest

Kdybyste se nacházel v pozici spotřebitele, spadalo by na Vás ustanovení § 2169 odst. 2 občanského zákoníku, podle kterého má kupující právo odstoupit od smlouvy, pokud nemůže věc řádně užívat pro opakovaný výskyt vady po opravě či pro větší počet vad. Judikatura soudů říká, že jestliže se na věci projeví postupně 4 různé odstranitelné vady nebo se na věci vyskytují 3 vady současně, můžete od smlouvy odstoupit.

Ve Vašem případě, kdy jste kupoval vůz na IČ, tj. jako podnikatel, můžete argumentovat ustanovením § 2106 odst. 1 občanského zákoníku, kde stojí, že je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo na dodání nové věci, opravu věci, přiměřenou slevu z kupní ceny či na odstoupení od smlouvy.

K závěru bychom ještě chtěli dodat, že pro posouzení Vašeho nároku bude dále důležité, zda k oznámení vad došlo nejpozději do dvou let po odevzdání věci. V případě, že tuto lhůtu splňujete, bude se postupovat podle výše zmíněného ustanovení zákona a budete tak mít nároky, které jsme uvedli. V případě, že lhůtu nesplňujete, bude se postupovat podle § 2113 občanského zákoníku - podle podmínek prodloužené smluvní záruky. Zde bude záležet na tom, co máte s druhou stranou ujednáno ve smluvních podmínkách, zda je zde uvedená možnost odstoupení od smlouvy. Jestliže v ustanovení o záruce za jakost mezi Vámi a prodejcem nejsou blíže specifikovány podmínky, lze postupovat podle § 2106 občanského zákoníku, kde jsou uvedeny zákonné formy nápravy při podstatném porušení smlouvy - tj. dodání nové věci, oprava věci, přiměřená sleva z kupní ceny nebo odstoupení.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest