Neuskutečněná dražba

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chtěl jsem se zúčastnit dražby prostřednictvím S-dražby , Centrum aukcí, jednatelem p. Vavrdou, bytem Sportovní 769/32a, Malešice, 500 09 Hradec Králové V nabídce byl byt 1+1kk v Luhačovicích. Dražba byla zrušena a nedražilo se. Přišla mě však faktůra na 5.000kč za registraci. U jiných dražebních společností se žádný registrační poplatek nevyžaduje .Dražitel vydělává přece na dražbě, to jenom tak mimochodem.
Ale proč bych měl platit když se dražba vůbec neuskutečnila? To je vyložený podvod dle mého mínění. Kolik peněz musel takovým způsbem p. Vavrda vdělat?

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě se nejednalo o poplatek za dražbu, nýbrž o poplatek za registraci. Společnost s-dražby totiž vydělává na tom, že se uživatelé zaregistrují, aniž si předtím všimnou toho, že je registrace zpoplatněná. Tuto praktiku považujeme za nekalou a doporučujeme spotřebitelům namítat neplatnost zpoplatnění registrace.

Více o praktikách této společnosti zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/221452801080916/0/813074-registrace-s-drazby-ii/ nebo zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/spolecnost-vyuziva-hlad-po-nemovitostech-nasla-trik-ktery-vas-pripravi-o-penize-174492

Dosavadní soudní rozhodování je v této věci zatím nesjednocené, avšak poslední soudní rozhodnutí se staví spíše na stranu spotřebitelů a říká, že zaregistrovaný uživatel není povinen částku 5.000,- Kč platit. K tomu více zde: https://timura.legal/clanky/detail/rozsudek-v-kauze-s-drazby

Společnost s-dražby se na svých stránkách sice chlubí tím, že má přes 40 soudních rozhodnutí v její prospěch. Je však důležité říci, že se jedná o tzv. elektronické platební rozkazy, které soudy obsahově nepřezkoumávají, dokud proti nim nepodá žalovaný odpor. Většina žalovaných se přitom zalekne a platebnímu rozkazu raději vyhoví, než aby se proti nim bránili. Nejedná se tudíž o pochybení soudů, nýbrž o strach jednotlivých žalovaných, kteří chtějí soudnímu řízení předejít. Naopak ti, kteří se brání, mají většinou úspěch ve věci. Doporučujeme proto poplatek spíše neplatit a proti případnému nároku společnosti s-dražby se bránit.