Nepřevzetí zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Před více než týdnem jsem objednal zboží. Při výběru zboží jsem volil tak, aby zboží mělo příznak - SKLADEM. Po odeslání objednávky mi byla tato potvrzena s termínem dodání 1 týden. Bohužel tento termín nebyl dodržen. Během čekání na zboží jsem se snažil firmu kontaktovat a domluvit se na změnách ve zboží, které evidentně nebylo skladem. Bohužel firma nereaguje. V následujících dnech jsem se snažil získat co nejvíce informací o této firmě. Dostal jsem se až na Vaše stránky a zjistil, že nekomunikace firmy je běžná. Trochu se bojím, že pokud budu muset s touto firmou řešit např. reklamaci, bude to velký problém. Proto bych rád odstoupil od objednávky. Bohužel to technicky není možné, protože firma nekomunikuje. Obávám se, že jediná možnost bude, až v budoucnu dojde k odeslání zboží, toto nepřevzít. Předpokládám, že firma bude požadovat uhradit náklady na dopravu. S tím nemám problém. Chci se Vás zeptat, může firma požadovat uhradit i jiné náklady? Děkuji moc za pomoc.

Doporučení časopisu dTest

Především nepřevzetí zboží nikdy nic neřeší. To, že zboží nepřevezmete, neznamená, že tím smlouvu zrušíte. Pokud před doručením zásilky spotřebitel od smlouvy neodstoupí nebo se s prodejcem nedohodne na jejím zrušení, je jeho povinností zásilku se zbožím převzít.

Máte-li důkaz o tom, že nabízené zboží bylo skladem a dohodnutý termín dodání byl překročen, je možné dát podnět České obchodní inspekci, která by mohla prodejci za klamavou obchodní praktiku uložit pokutu.

Překročení termínu dodání ze strany prodejce Vám zakládá právo od smlouvy odstoupit z důvodu jeho prodlení. Uplynul-li tedy týden od objednávky a ještě jste jeden či dva dny počkal, jste oprávněn odstoupit od smlouvy dle § 1978 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a proto zašlete prodejci odstoupení od smlouvy. Tím, že jste ještě pár dnů počkal, poskytl jste prodejci dodatečně přiměřenou lhůtu k dodání zboží, a to "mlčky". Můžete tak učinit e-mailem s potvrzením o doručení nebo písemně na adresu uvedenou na jeho internetových stránkách. Odstoupení nevyžaduje souhlas druhé strany, proto nevadí, že s Vámi nekomunikuje. Okamžikem, kdy prodejci Vaše odstoupení dojde, se smluvní závazek zruší od počátku, jako by nikdy nevznikl. Jestliže jste již kupní cenu hradil, je povinen Vám ji bez zbytečného odkladu vrátit. Pro ten případ si v odstoupení stanovte lhůtu, během níž má tak učinit. Pokud nereaguje na e-maily, bylo by lepší odstoupení poslat poštou, a to doporučeně s dodejkou. I kdyby si jej nepřebíral, bude se mít za došlé třetí pracovní den po odeslání. Vyhýbání se přebírání poštovních zásilek totiž zákon nepromíjí a odesilatelům pomáhá stanovením domněnky, že zásilka doručena byla.

Pokud odstoupíte z důvodu uvedeného výše, nemáte povinnost hradit prodejci žádné náklady. Naopak jeho prodlení Vám zakládá vedle práva od smlouvy odstoupit i právo na náhradu škody, která Vám v důsledku nedodržení smlouvy z jeho strany vznikla.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest